Suverénny Hirscher mieri za siedmym veľkým glóbusom a skvelému Maierovi dýcha na chrbát

Marcel Hirscher
Rakúsky lyžiar Marcel Hirscher. Foto: archívne, SITA/AP

WENGEN 14. januára (WebNoviny.sk) – V mužskom svetovom slalome nič nové, Marcel Hirscher je naďalej suverénny. Fenomenálny Rakúšan vyhral v nedeľu popoludní slalom, ktorým vo švajčiarskom Wengene vyrcholil 88. ročník trojdňového súťažného diania v rámci Svetového pohára alpských lyžiarov na slávnom Lauberhorne.

Šesťnásobný a zároveň úradujúci držiteľ veľkého krištáľového glóbusu Hirscher triumfoval s veľkým náskokom 93 stotín sekundy pred svojím veľkým rivalom Nórom Henrikom Kristoffersenom a 1,72 s pred Švédom Andrém Myhrerom. Hirscher v oboch kolách dosiahol najlepší čas, čo je v rýchlo meniacich sa podmienkach slalomu obrovská demonštrácia sily.

Mieri za siedmym glóbusom

Nezastaviteľný Rakúšan jednoznačne mieri za siedmym veľkým glóbusom, na čele Svetového pohára aktuálne má náskok 174 bodov pred Kristoffersenom. Ako líder hodnotenia slalomu Hirscher vedie o 119 bodov rovnako pred Kristoffersenom.

Hirscher si do svojej jagavej zbierky pripísal 53. triumf v pretekoch Svetového pohára v kariére a 25. v slalome. V aktuálnej sezóne 2017/2018 sa postavil na najvyšší stupienok na pódiu už ôsmykrát, po piaty raz sa tak stalo v najtočivejšej disciplíne. Navyše po prvý raz v kariére Hirscher ovládol slalom vo Wengene a zároveň vyrovnal svoj výkon zo sezóny 2011/2012, keď tiež vyhral päť slalomov SP v neprerušenej sérii.

Môže prekonať Hermanna Maiera

Víťazstvo číslo 53 v jeho deviatej profisezóne znamená, že Hirscher už má na dosah inú rakúsku legendu Hermanna Maiera, ktorý počas desiatich sezón kariéry vybojoval 54 triumfov v pretekoch SP. V tabuľke historickej úspešnosti pred dvojicou skvelých Rakúšanov je už len absolútny šampión minulosti Švéd Ingemar Stenmark s 86 víťazstvami.

„Teším sa veľmi, ale slovo nezdolateľný lyžiarsky slovník nepozná. V tomto športe je každý poraziteľný. Dnes som bol dvakrát na pokraji vypadnutia a napokon som sa dvakrát zachránil. Pripadal som si v druhom kole ako čarodejník, ale zvládol som to,“ uviedol Marcel Hirscher pre ORF.

Pri zmienke rakúskych médií, že po prvý raz v kariére vyhral slalom vo Wengene, odvetil: „Je to zábavné pomyslenie, že aj po desiatich rokoch v tomto cirkuse sa stalo niečo, čo je vôbec po prvý raz.“

Slovákom sa vo Wengene nedarilo, bratia Žampovci ďalšie body do hodnotenia SP nepridali. Adam Žampa s číslom 40 na hrudi nedokončil 1. kolo slalomu, mladší Andreas Žampa so šesťdesiattrojkou napokon ani neštartoval. Obom patria priečky v druhej stovke celkového priebežného poradia SP, Adam Žampa v slalomovom poradí figuruje ako 43.

Svetový pohár v alpskom lyžovaní

  • Wengen (Švaj.) – nedeľa:

Slalom mužov (1. + 2. kolo): 1. Marcel Hirscher (Rak.) 1:45,45 min, 2. Henrik Kristoffersen (Nór.) +0,93 s, 3. André Myhrer (Švéd.) +1,72, 4. Ramon Zehnhäusern (Švaj.) +1,81, 5. Leif Kristian Nestvold-Haugen (Nór.) +1,93, 6. Michael Matt (Rak.) +2,55,… Adam Žampa nedokončil 1. kolo, Andreas Žampa (obaja SR) neštartoval v 1. kole.

Celkové poradie vo Svetovom pohári (po 22 z 37 pretekov): 1. Marcel Hirscher (Rak.) 974 bodov, 2. Henrik Kristoffersen 800, 3. Alexis Pinturault (Fr.) 579, 4. Kjetil Jansrud 559, 5. Aksel Lund Svindal (obaja Nór.) 534, 6. Beat Feuz (Švaj.) 416, … 115. Andreas Žampa 13,… 124. Adam Žampa (obaja SR) 10.

Poradie v hodnotení slalomu (po 7 z 12 slalomov): 1. Marcel Hirscher (Rak.) 554 bodov, 2. Henrik Kristoffersen (Nór.) 435, 3. Michael Matt (Rak.) 348, 4. André Myhrer (Švéd.) 323, 5. Luca Aerni (Švaj.) 229, 6. Sebastian Foss-Solevaag (Nór.) 221, … 43. Adam Žampa (SR) 10

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Adam ŽampaAksel Lund SvindalAndre MyhrerAndreas ŽampaBeat FeuzHenrik KristoffersenKjetil JansrudMarcel Hirscher