Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
V Bratislave kolabovala doprava, pri PKO sa zosunul svah
Pri bratislavskom PKO sa zosunul svah, na viacerých miestach hlavného mesta skolabovala doprava, cesty boli zaplavené a neprejazdné. Bratislava, 14. septembra 2014. Foto: SITA/Ján Slovák
26. septembra 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Svah nad Devínskou cestou bude pred dažďami chrániť fólia

BRATISLAVA 26. septembra (WEBNOVINY) – Devínska cesta v Bratislave, kde sa začiatkom septembra pri intenzívnych dažďoch zosunul svah, ostáva naďalej v jednom pruhu uzavretá. Až do vykonania definitívnych sanačných opatrení ostáva úplne uzavretá aj ulica Nad Sihoťou, kde sa zosunula časť cesty. Spevnenie svahu vedenie Bratislavy odhaduje na jar budúceho roka.

Zatiaľ odrežú suché stromy, ktoré by mohli spadnúť na cestu a kopec pokryjú ochrannou fóliou, aby tam pri ďalších dažďoch nevsakovala voda. „Ide o akútne opatrenia, keby opäť začalo pršať, aby sa svah zase nezosunul,“ informoval agentúru SITA primátor Bratislavy Milan Ftáčnik.

Obrazom: Pri PKO sa po dažďoch zosunul svah

Hľadajú spôsoby ako spevniť svah

Mesto teraz hľadá spôsoby ako spevniť svah nad Devínskou cestou. Po zosuve si dali urobiť geologický prieskum a vypracovať statický posudok, ktoré priniesli niekoľko alternatív sanovania svahu. „Ako najschodnejšia prichádza do úvahy alternatíva, že postavíme pylóny, spevníme svah a zastavíme prevádzku na ceste na ulici Nad Sihoťou, ktorá sa čiastočne zosunula,“ priblížil možné riešenie Ftáčnik.

Na ulici Nad Sihoťou totiž v zosunutom úseku vedie nespevnená cesta do záhradkárskej oblasti, kde bol aj tak zakázaný vjazd motorových vozidiel. Od zosuvu je ulica uzavretá aj pre chodcov. Spevňovanie zosunutého svahu by mohlo podľa odhadov statika stáť približne 300- až 500-tisíc eur a trvať dva až štyri mesiace, podľa toho, ktorú alternatívu spevňovania svahu mesto zvolí.

Poskladá sa radnica s mestskou časťou Karlova Ves

„Musíme vybrať tú stavebne najvhodnejšiu alternatívu, aby bolo zvolené riešenie udržateľné a musíme na to nájsť finančné prostriedky,“ vysvetlil primátor s tým, že materiál predloží mestským poslancom na rokovanie v októbri. Na spevnenie svahu sa poskladá radnica spolu s mestskou časťou Karlova Ves. Spevňovanie svahu odhaduje primátor až na jar budúceho roka, dovtedy totiž musia vybrať zhotoviteľa, pripraviť projektovú dokumentáciu a získať potrebné povolenia.

Kým svah nad Devínskou cestou spevnia, zatiaľ ho bude chrániť nepremokavá fólia. V prípade dažďov má zabrániť vsakovaniu ďalšej vody do už tak dosť podmáčaného svahu a jeho ďalšiemu zosuvu. Koncom septembra na svahu vyrúbu aj suché stromy, ktoré sa nakláňajú nad cestu a hrozí, že by mohli spadnúť.

Zachované však ostanú korene týchto stromov, lebo tie štruktúru svahu spevňujú, vysvetlil primátor. Do začatia spevňovania svahu treba podľa odborníkov prečistiť kanálové vpusty a vybudovať aj približne 20 centimetrov vysoký val, ktorý zamedzí, aby sa na cestu dostala prívalová voda.

Odporúčané články

Národný štadión dostal zelenú, Bratislava uvoľnila výstavbu Bratislava hľadá stánky na vianočné trhy, začnú sa o mesiac

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...