Švajčiarski voliči v referende tesne odmietli zákon podporujúci boj s klimatickou krízou

Svajciarsko referendum
Foto: ilustračné, Getty images

Švajčiarski voliči podľa exit pollov len veľmi tesne zamietli návrh zákona o oxide uhličitom. Ten navrhuje zvýšiť dane a poplatky z palív, ktoré produkujú skleníkové plyny.

Tamojšia vláda tvrdí, že krajina čelí vysokému nárastu teplôt, ktorý je dokonca dvakrát rýchlejší ako svetový priemer. Ako hlavného vinníka vidí práve oxid uhličitý. Zmena by posilnila existujúci zákon zameraný na zníženie emisií oxidu uhličitého do roku 2030.

Hlasovali aj v iných otázkach

Návrh podľa verejnoprávnej televízie SRF odmietlo 51% voličov. Niektoré médiá tvrdia, že zatiaľ nespočítali všetky hlasy a konečné výsledky by mohli vedieť v nedeľu večer alebo v pondelok.

Okrem toho sa Švajčiari mali možnosť vyjadriť aj k ďalším otázkam. Súhlasili s vládnym zákonom spojeným s pandémiou COVID-19, ktorý vygeneruje vyššie štátne výdavky.

Odmietli zákaz pesticídov

Voliči odmietli iniciatívu týkajúcu sa kvality pitnej vody. Pre poľnohospodárov by bolo náročnejšie dostať štátne dotácie, ak by používali niektoré typy pesticídov a antibiotík. Odmietli tiež zákaz používania pesticídov.

Väčšina voličov podporila iniciatívu udeliť polícii väčšie právomoci v oblasti dohľadu a prijímaní preventívnych krokov v rámci boja proti terorizmu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom