Švajčiari sťažia cudzincom prístup na pracovný trh

Svajciarsko
Foto: SITA/AP

BERN 16. decembra (WebNoviny.sk) – Švajčiarsky parlament schválil dnes zákon obmedzujúci prílev pracovných síl zo zahraničia. Reagoval tak na výsledok referenda z februára 2014, v ktorom sa Švajčiari vyslovili za zavedenie kvót pre cudzincov.

Švajčiarski odporcovia imigrácie považujú opatrenie za nedostatočné

Poslanci napokon nepristúpili k uplatneniu prisťahovaleckých kvót, ktoré by mohli narušiť úzke vzťahy Švajčiarska s EÚ. Rozhodli však o tom, že voľné miesta na švajčiarskom pracovnom trhu sa budú prioritne obsadzovať domácimi uchádzačmi.

Švajčiarski odporcovia imigrácie však považujú toto opatrenie za nedostatočné a trvajú na zavedení kvót v súlade s výsledkami záväzného plebiscitu z roku 2014. Nacionalistická Švajčiarska ľudová strana (SVP), ktorá referendum presadila, hovorí v tejto súvislosti o ignorovaní vôle voličov.

Transparenty v rokovacej sále

Poslanci SVP, najsilnejšej parlamentnej strany, počas piatkového záverečného hlasovania o novom zákone v Národnej rade, väčšej z dvoch komôr zákonodarného zboru, vyvesili v rokovacej sále transparenty s nápismi „Porušenie ústavy“ a „Masová imigrácia pokračuje“.

Švajčiarsko na základe bilaterálnej dohody s zaručuje voľný pohyb občanom EÚ, ktorá je jeho hlavným obchodným partnerom. Poslanci sa preto rozhodli neriskovať roztržku s Úniou a namiesto záväzných prisťahovaleckých kvót napokon odsúhlasili len obmedzenia prístupu migrantov na švajčiarsky pracovný trh.

Cudzinci tvoria približne štvrtinu z 8,3 milióna obyvateľov Švajčiarska. V krajine žije zhruba 1,4 milióna občanov EÚ a ďalších 365 000 tam dochádza za prácou z pohraničných regiónov susedných krajín.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom