Švajčiari v referende odmietli zrušenie brannej povinnosti

Vojaci
Foto: SITA/Dušan Hein

ŽENEVA 22. septembra (WEBNOVINY) – Švajčiari v nedeľu v referende odmietli zrušenie povinnej vojenskej služby, čo navrhovala pacifistická skupina Švajčiarsko bez armády (GSoA) za podpory niektorých ľavicových strán.

Podľa predbežných výsledkov sa proti vyslovilo 73 percent voličov, čím odmietli politiku väčšiny európskych krajín, ktoré povinnú vojenskú službu zrušili a vytvorili profesionálnu armádu. Za zrušenie hlasovalo 27 percent ľudí.

Skupina GSoA tvrdí, že Švajčiarsko by taktiež malo mať malú profesionálnu armádu a dobrovoľnú civilnú službu. Argumentujú, že ako neutrálna krajina sa Švajčiarsko už vyše 200 rokov nezapojilo do žiadnej vojny.

Krajina má tradíciu takzvanej „ozbrojenej neutrality“ – Švajčiarsko má početnú stálu armádu ako aj ozbrojené milície, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu aj napríklad v prípade katastrof. Odporcovia zmeny tvrdia, že väčšina európskych štátov má problémy s verbovaním ľudí do svojich profesionálnych armád. „Zrušenie povinnej vojenskej služby by zničilo spojenie jednotiace ľudí a armádu,“ povedal ešte pred hlasovaním minister obrany Ueli Maurer.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom