Švajčiari vedeli o holokauste v roku 1942, Židov odmietli

Zidia
Foto: SITA/AP

ŽENEVA 28. januára (WEBNOVINY) – Švajčiarski predstavitelia vedeli v máji 1942, že Židia boli vyhladzovaní v koncentračných táboroch, no napriek tomu v nasledujúcich mesiacoch sprísnili svoju azylovú politiku, uviedla švajčiarska televízia.

„Môžeme dokázať, že od mája 1942 informácie o zabíjaní Židov dosiahli Bern,“ uviedol šéf výskumného projektu Diplomatické dokumenty Švajčiarska pre verejnoprávny rozhlas SRF.

Švajčiarski diplomati zhromaždili v čase druhej svetovej vojny stovky listov, telegramov, fotografií a detailných správ, ktoré dokumentovali nacistické zločiny a odovzdali ich švajčiarskym predstaviteľom v Berne.

Po prvýkrát zverejnené dokumenty dokazujú, že švajčiarska vláda vedela tri roky pred koncom vojny, čo sa deje. Napriek tomu v auguste 1942 nariadila masový návrat utečencov do ich krajín, uviedla SRF v nedeľu v Medzinárodný deň spomienky na obete holokaustu.

Dokumenty dokázali, že vláda odmietla prijať tisíce ľudí, väčšinou Židov, ktorí sa snažili utiecť z nacistami okupovanej Európy, a tak ich poslala na istú smrť.

Švajčiarsky prezident Ueli Maurer pri príležitosti Medzinárodného dňa spomienky na obete holokaustu pochválil Švajčiarsko za „neutrálnu úlohu počas druhej svetovej vojny„, keď slúžilo ako „útočisko pre tých, čo utekali počas temného obdobia pre európsky kontinent„. Viaceré švajčiarske židovské organizácie ho však v pondelok kritizovali za to, že „nespomenul tých utečencov, ktorí boli vyhnaní smerom k istej smrti“.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom