Švajčiarsko rozhoduje o zákaze výstavby minaretov

Švajčiarsko
referendum, minaret

BERN 29. novembra (WEBNOVINY) – Obyvatelia Švajčiarska v nedeľu v najnovšom referende rozhodnú o tom, či vo svojej krajine chcú mať aj naďalej minarety. Ľudové hlasovanie o tejto otázke presadila Švajčiarska ľudová strana (SVP/UDC), ktorá je najsilnejším politickým subjektom v krajine, spoločne s rôznymi kresťanskými združeniami. Podľa ľudovcov prispievajú minarety k islamizácii Švajčiarska.

Minarety sú veže na islamských mešitách slúžiace na zvolávanie veriacich. Ich výška môže dosahovať od piatich až do niekoľkých desiatok metrov. Najvyšší minaret sa týči nad Veľkou mešitou v Teheráne a dosahuje výšku 230 metrov. V krajine žije asi 400 tisíc moslimov, napriek tomu sa vo Švajčiarsku nachádzajú len štyri minarety.

Švajčiarska vláda už stihla vyzvať voličov, aby zákaz stavby minaretov odmietli a obáva sa, že prípadný úspech referenda by vyvolal v moslimskom svete vlnu násilia, podobne ako tomu bolo v prípade zverejnenia karikatúr proroka Mohammeda v dánskych médiách. Podľa najnovších prieskumov dopadne ľudové hlasovanie pravdepodobne tesne v neprospech návrhu.

SITA

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom