Švajčiarsko schválilo ďalšie sankcie proti Rusku, médiá Sputnik ani Russia Today však nezakázalo

Švajčiarsko, vlajka
Foto: ilustračné, SITA/AP

Švajčiarsko schválilo ďalšie sankcie proti Rusku. V piatok to podľa portálu CNN oznámila švajčiarska Spolková rada s tým, že opatrenia sú v súlade s najnovším balíčkom Európskej únie (EÚ).

„Rozhodnutie Spolkovej rady z 25. marca znamená, že Švajčiarsko zostáva v línii s opatreniami, ktoré 9. a 15. marca v reakcii na pokračujúcu ruskú inváziu na Ukrajinu zaviedla Európska únia. Švajčiarsko už 16. marca prijalo rozšírený zoznam osôb a spoločností, ktorých sa týkajú finančné sankcie uvalené EÚ,“ uvádza sa v stanovisku rady.

Umožnili isté výnimky

Švajčiarsko zaviedlo sankcie týkajúce sa energetického a finančného sektora, luxusných tovarov a tiež výrobkov z ocele a železa.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Spolková rada sa však rozhodla umožniť „z humanitárnych dôvodov isté výnimky z finančných sankcií“, čo podľa nej zjednoduší obchodné vzťahy „nevyhnutné pre prácu humanitárnych organizácií“.

Faktami proti propagande

Rada sa tiež rozhodla nezakázať vysielanie niektorých ruských médií, „konkrétne Sputnik a Russia Today“, ako spravila EÚ.

„Napriek skutočnosti, že sú využívané na šírenie propagandy a dezinformácií Ruskej federácie, Spolková rada je toho názoru, že je efektívnejšie bojovať proti nepravdivým a škodlivým vyhláseniam faktami, ako brániť v ich vysielaní,“ vysvetlili.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom