Švajčiarsko zasahuje, počet imigrantov z EÚ je neudržateľný

Europska unia
Foto: SITA/AP

BERN 1. júna (WEBNOVINY) – Vo Švajčiarsku v sobotu vstúpili do platnosti kvóty pre pracovníkov pochádzajúcich zo štátov Európskej únie.

Krajina jej členom nie je a k podobnému opatreniu preto môže pristúpiť.

Dôvodom jeho zavedenia je podľa vlády v Berne obrovská imigrácia, ktorá už dosiahla neudržateľnú úroveň. Kvóty sú terčom kritiky zo strany Bruselu a postavila sa voči nim aj šéfka zahraničnej politiky únie Catherine Ashtonová.

Opatrenie spôsobí problémy mnohým vo Švajčiarsku pôsobiacim nadnárodným spoločnostiam, ktoré sa spoliehajú na pracovníkov z EÚ. Umožňuje ho Dohoda o voľnom pohybe osôb z roku 1999, podľa ktorej môže Bern siahnuť po „ochrannej klauzule“, vďaka ktorej je možné dočasne obmedziť počet pracovných povolení, ak počet prisťahovalcov presiahne istý objem. Ročne pritom do Švajčiarska za prácou prichádza až 80 tisíc pracovníkov, čo prispelo k nafúknutiu realitnej bubliny a vyvolalo kritiku zo strany pravicových politických strán.

Švajčiarska vláda ešte v apríli obmedzila vydávanie pracovných povolení pre ľudí z ôsmich krajín strednej a východnej Európy. Migračný úrad v stredu potvrdil kvóty aj pre ďalších 17 štátov v západnej a južnej Európy, ktoré začnú platiť 1. júna. Samostatné obmedzenia platia pre záujemcov o prácu z Bulharska a Rumunska. Kvóty budú platiť 12 mesiacov a obmedzia počet tzv. povolení typu B, ktoré cudzincom umožňujú žiť a pracovať vo Švajčiarsku maximálne 5 rokov, na celkovo 53 700.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Catherine Ashtonová