Švajčiarsko zavedie negatívne úroky na hotovostné vklady

švajčiarska centrálna banka
Foto: SITA/AP

ZÜRICH 20. decembra (WEBNOVINY) – Švajčiarska centrálna banka oznámila, že zavedie negatívne úroky na hotovostné vklady komerčných bánk v centrálnej banke. Štvrtkové rozhodnutie centrálnej banky je motivované snahou odradiť investorov od toho, aby nakupovali bezpečné aktíva pre obavy z krízy v Rusku a zlacnenia ropy.

Centrálna banka Švajčiarska v stručnom vyhlásení uviedla, že účty bez výpovednej lehoty v sume nad desať miliónov švajčiarskych frankov (CHF) budú úročené negatívnou sadzbou -0,25 percenta. Banka zároveň informovala, že pásmo pre trojmesačnú úrokovú sadzbu Libor rozširuje na -0,75 percenta až 0,25 percenta. Tieto opatrenia nadobudnú účinnosť 22. januára.

Švajčiarsky frank v reakcii na kroky centrálnej banky klesol oproti euru najnižšie od polovice októbra a voči doláru na najnižšiu úroveň od mája 2013. Centrálna banka Švajčiarska okrem toho zdôraznila svoje odhodlanie naďalej nedovoliť franku posilniť voči euru viac ako na úroveň 1,2 CHF/EUR. Túto hranicu banka stanovila v roku 2011, kedy kulminovala kríza eurozóny.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Švajčiarska centrálna banka