Švajčiarsky frank klesal, jen posilnil voči doláru i euru

Peniaze
Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 8. februára (WEBNOVINY) – Švajčiarsky frank v pondelok oproti euru aj voči doláru klesol na dvojtýždňové minimum. Dôvodom boli náznaky toho, že švajčiarska centrálna banka intervenovala s cieľom oslabiť svoju národnú menu.

Frank smerom nadol zatlačila aj správa, že centrálna banka Švajčiarska sa snaží udržať jeho kurz v novom pásme 1,05 CHF/EUR až 1,1 CHF/EUR. Euro oproti franku posilnilo o 2 percentá na 1,0591 CHF/EUR a dolár stúpol o 1,5 percenta na 0,9345 CHF/USD.

Spoločná európska mena si prilepšila aj voči doláru, a to o 0,4 percenta na 1,1325 USD/EUR. Podporila ju správa o vývoji indexu nákupných manažérov (PMI) priemyslu eurozóny, ktorá ukázala, že aktivita priemyselného odvetvia bloku v januári rástla.

Jen posilnil oproti doláru i euru

Kurz eura oproti doláru bol v utorok stabilný. Japonský jen však oproti doláru posilnil o 0,2 percenta na 117,33 JPY/USD a euro voči jenu oslabilo o 0,25 percenta na 133 JPY/EUR. Pred očakávaným marcovým začiatkom nákupov dlhopisov zo strany Európskej centrálnej banky totiž výnosy z desaťročných nemeckých dlhopisov klesli pod úroveň rovnakých japonských štátnych cenných papierov a to podnietilo záujem mnohých obchodníkov o jeny.

Zotavovanie eura, ktoré podporili očakávania, že Grécko pravdepodobne dosiahne novú dohodu o svojich dlhoch, sa v stredu skončilo. Keďže predstavitelia hospodárskej politiky Európskej únie prejavili voči gréckym návrhom zdržanlivosť, optimizmus v súvislosti s možnou dohodou by sa mohol skoro vytratiť, uviedli obchodníci.

Euro posilnili aj nemecké objednávky

Vo štvrtok spoločná európska mena posilnila. Obchodníci sa totiž domnievali, že švajčiarska centrálna banka opäť nakupovala eurá s cieľom oslabiť frank. Spoločnú menu podporila aj správa, ktorá ukázala, že nemecké priemyselné objednávky v decembri stúpli výraznejšie, ako sa prognózovalo, a dostali sa na najvyššiu úroveň od apríla 2008. Oproti doláru euro vzrástlo o zhruba 0,7 percenta na 1,1420 USD/EUR.

Voči franku stúplo na 1,06425 CHF/EUR, čiže najvyššie od 15. januára, kedy centrálna banka Švajčiarska zrušila politiku, v rámci ktorej sa tri roky snažila udržiavať fixný kurz národnej meny.

Dolár v piatok posilnil voči menovému košu vďaka očakávaniam, že pokračujúce zlepšovanie podmienok na trhu práce USA umožní americkej centrálnej banke zvýšiť úrokové sadzby už v polovici tohto roka. Dolárový index posilnil o 0,15 percenta na 93,706 bodu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom