Svätého otca Františka potešili Slováci, poďakoval sa im

Pápež
Pápež sa poďakoval slovenským Františkom. Foto: SITA, AP

BRATISLAVA 26. októbra (WEBNOVINY) – Svätý Otec František ocenil iniciatívu, ktorá ešte v lete putovala zo Slovenska do Vatikánu.

Radosť vyjadril nad knihou pozdravov a modlitieb s menami slovenských Františkov.

Vyplýva to z listu, ktorý poslal apoštolský nuncius na Slovensku Mario Giordana predsedovi Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Stanislavovi Zvolenskému. Tlmočí v ňom poďakovanie pápeža Františka za iniciatívu. Agentúru SITA informovala Tlačová kancelária KBS.

Všetkých Františkov zo Slovenska vyzval František Kyselica

Myšlienka prejaviť priazeň novému pápežovi sa zrodila u Františka Kyselicu. Nápad vznikol po tom, ako bol za hlavu Katolíckej cirkvi zvolený 76-ročný kardinál Jorge Mario Bergoglio, ktorý prijal meno František.

V apríli vyzval prostredníctvom rôznych kanálov všetkých Františkov zo Slovenska, ktorí mali záujem prejaviť priazeň novému pápežovi, aby sa ozvali.

Následne oslovil školu, kde našli ideu stvárnenia tohto diela. O výslednú podobu diela sa pričinila oslovená výtvarníčka Denisa Bogdalíková.

Kniha je v slovenskom a talianskom jazyku

Jedinečné dielo prevzal v polovici júna arcibiskup Zvolenský. Iniciátori projektu ho požiadali, aby po prebratí sprostredkoval jej doručenie priamo Svätému Otcovi. Metropolita Zvolenský sa obrátil na apoštolského nuncia na Slovensku a požiadal o odovzdanie daru.

Kniha je v slovenskom a talianskom jazyku. Zachytený je v nej pozdrav a idea celého projektu. Nasledujú mená Františkov zo Slovenska, spolu s ich priezviskami a bydliskami. Spolu ich je 586. Vlastnoručne ich potom prepísali takmer 40 žiaci z rôznych ročníkov a niektorí učitelia Spojenej školy sv. Františka Assisského v Malackách.

Kniha mala netradične stvárnený obal. Ide o úpravu, ktorá pripomína znak Slovenskej republiky. Skladala sa z trikolóry – bielej, modrej a červenej farby. Kniha má obálku, na ktorej je na plastelínovom podklade spolu s kúskami papiera vymodelovaná silueta sv. Františka – patróna Františkánov i spomínanej školy v Malackách.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Pápež František