Svätý otec navštívi hrobku Františka z Assisi

Pápež
Pápež František vyzval kresťanov a moslimov, aby sa vzájomne rešpektovali. Foto: SITA, AP

VATIKÁN 4. októbra (WEBNOVINY) – Pápež František v piatok navštívi hrobku svätého Františka z Assisi, ktorého učeniu chce bývalý argentínsky kardinál Jorge Bergoglio zasvätiť svoj pontifikát.

Hlavu katolíckej cirkvi budú na ceste sprevádzať ôsmi kardináli, ktorí patria do jeho najužšieho okruhu spolupracovníkov a majú mu pomôcť zreformovať cirkev. Františkova hrobka z 13. storočia sa nachádza v mestečku Assisi venovaného tomuto svätcovi.

Pápež si meno tejto historickej postavy vybral preto, lebo svoj pontifikát chce zasvätiť najmä chudobným ľuďom na okraji spoločnosti.

František z Assisi je pritom patrónom celého Talianska. V krajine ho volajú aj Il Poverello, v preklade Ten chudobný. Pochádzal z bohatej rodiny, keďže bol synom miestneho úspešného obchodníka s oblečením.

Ako 25-ročný sa však zbavil všetkého majetku a zvyšok života zasvätil staraním sa o najchudobnejších ľudí. Odmietanie materiálnych statkov a prehnanej okázalosti a bohatstva je jedným z hlavných znakov začínajúceho pontifikátu pápeža Františka.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe František z AssisiPápež František