Švédi majú ďalšie zlato z MS, Olsson ovládol 15 km voľne

Johan Olsson
Johan Olsson má už 11 medailí z vrcholných podujatí. Foto: SITA/AP

FALUN 25. februára (WEBNOVINY) – Švéd Johan Olsson sa stal majstrom sveta v behu na lyžiach v disciplíne 15 km voľnou technikou s intervalovým štartom na šampionáte lyžiarov-klasikov vo Falune. Olsson zvíťazil s náskokom 17,8 s pred Francúzom Mauricem Manificatom a 19,2 s pred Nórom Andersom Glöersenom.

Tridsaťštyriročný Olsson je jeden z najúspešnejších bežcov na lyžiach v pomere počtu medailí k účastiam na vrcholných podujatiach. Z ostatných siedmich štartov na MS a ZOH vydoloval šesť cenných kovov. Momentálne už vlastní 11 medailí z vrcholných pretekov (4-4-3), z majstrovstiev sveta pridal do zbierky piatu, z toho druhú zlatú.

Za hlavu hodil všetky preteky Svetového pohára

Prvýkrát sa na MS zo zlata tešil pred dvoma rokmi vo Val di Fiemme, kde triumfoval na 50 km klasicky s hromadným štartom. Pritom vo Svetovom pohári takmer vôbec nesúťaží.

V tejto sezóne sa predstavil iba v predšampionátovej generálke v Östersunde práve na 15 km voľne a skončil piaty. V olympijskej sezóne 2013/2014 sa zúčastnil len na pretekoch v Lillehammeri a Davose ešte v decembri 2013.

„Nemyslím si, že niekto sa pripravoval starostlivejšie na tieto majstrovstvá sveta ako práve ja. Všetky preteky Svetového pohára som hodil za hlavu a sústredil sa len na tieto majstrovské na 15 km. Vedel som, že moja forma je stabilne dobré, keď som sa porovnával s ostatnými kolegami v tíme,“ cituje Olssona server MS 2015 vo Falune.

Obhajca titulu skončil v poli porazených

Obhajca titulu z Val di Fiemme Nór Petter Northug skončil v stredu na 15 km voľne v poli porazených na 62. mieste. Ďalší z favoritov, dvojnásobný olympijský víťaz v tejto disciplíne, Švajčiar Dario Cologna, bol osemnásty.

Usporiadajúce Švédsko získalo zásluhou Charlotte Kallovej a Johana Olssona v rozpätí dvoch dní v behu na lyžiach dva najcennejšie kovy a výrazne začína konkurovať Nórom v boji o najúspešnejšiu krajinu v bielej stope na MS 2015.

„Pred pretekmi som veril v dobrý výsledok. Už prvý z dvoch okruhov som absolvoval veľmi dobre, lyže mi išli výborne. V cieli som mal pomerne veľký náskok, ale nemal som sa veľmi s kým porovnávať, keďže tí najlepší štartovali s oveľa vyššími číslami. Teším sa za seba, ale aj celé Švédsko, že máme ďalšiu zlatú medailu. Verím, že v štafetách môžeme byť veľmi silní,“ uviedol Olsson pre Eurosport.

Pochválil aj skvelých divákov: „Tá podpora najmä v poslednom zabijackom stúpaní bola taká obrovská, že ma takmer zdvíhala z lyží…“

Manificat dal do finišu všetky sily

Strieborný Francúz Maurice Manificat dal do záverečného finišu všetky sily a v cieli mu dlho trvalo, kým sa pozviechal po páde zo snehu na vlastné nohy.

„Môj cieľ bola medaila, druhý okruh bol však obrovsky náročný. Do záveru som dal naozaj všetko, čo vo mne bolo. Toto striebro znamená veľa pre celý francúzsky tím,“ povedal 28-ročný Manificat, ktorý bol členom bronzovej francúzskej štafety na ZOH 2014 v Soči.

Bronzový Nór Anders Glöersen (28), Manificat ho zdolal o 1,4 s, v cieli pre web organizátorov povedal: „Mal som dobré lyže, medaila ma veľmi potešila. Pracoval som tvrdo celý rok, aby som ju získal.“

V 86-člennom štartovom poli boli aj dvaja slovenskí reprezentanti. Skúsenejší Martin Bajčičák obsadil 46. miesto s odstupom 3:17,0 min za Olssonom. Druhý slovenský zástupca Peter Mlynár skončil na 65. priečke (+4:54,0).

Majstrovstvá sveta v klasickom lyžovaní – Falun (Švéd.) – streda – výsledky:

Muži – 15 km voľnou technikou s intervalovým štartom: 1. Johan Olsson (Švéd.) 35:01,6 min, 2. Maurice Manificat (Fr.) +17,8, 3. Anders Glöersen (Nór.) +19,2, 4. Marcus Hellner (Švéd.) +39,8, 5. Finn Haagen Krogh (Nór.) +47,6, 6. Bernhard Tritscher (Rak.), 7. Lukáš Bauer (ČR) +54,7, 8. Chris Andre Jespersen (Nór.) +57,2,…46. Martin Bajčičák +3:17,0,… 65. Peter Mlynár (obaja SR) +4:54,0

Viac k osobe Charlotte KallováDario ColognaJohan OlssonLukáš BauerMartin BajčičákPeter MlynárPetter Northug