Švédi prišli na geniálny spôsob, ako zachrániť viac životov

Krv, darovanie krvi
Francúzske úrady zakázali homosexuálom darovať krv ešte v 80. rokoch v reakcii na šírenie vírusu HIV spôsobujúceho ochorenie AIDS. Foto: ilustračné, Thinkstock

ŠTOKHOLM 12. júna (WEBNOVINY) – Včas darovaná krv dokáže zachrániť mnoho životov. Motivovať ľudí k tomu, aby pravidelne navštevovali transfúzne stanice, však nie je jednoduché. Vo Švédsku prišli s originálnym nápadom, ako tútu skutočnosť zmeniť. Darcom krvi posielajú sms správu, keď ich krv použijú pri operácii.

Lekár
Foto: www.google.plus.com

„Neustále hľadáme spôsoby, ako vyzdvihnúť hodnotu darcov. Chceli by sme im poskytnúť spätnú väzbu za ich snahu a toto považujeme za vhodné riešenie,“ vysvetlila pre denník Independent Karoline Wiberg z transfúznej stanice v Štokholme.

Darcovia okamžite po darovaní krvi dostanú milú ďakovnú správu, ďalšiu im zašlú v čase, keď je ich krv reálne použitá. Človek tak dostane spätnú väzbu o tom, že skutočne pomohol svojmu blížnemu. Táto skutočnosť zasa zvýši motiváciu ľudí zapojiť sa do podobných projektov.

„Je skvelé vedieť, že človek dokázal niekomu inému zmeniť život, dokonca ho možno aj zachrániť,“ myslí si Wiberg.

Darcovstvo krvi si vďaka tomuto kroku získava veľkú publicitu na sociálnych sieťach. „Veríme, že darcovia si k nám nájdu cestu a prídu darovať krv znova,“ dodala lekárka.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom