Švédi rozobrali Slovincov a zahrajú si v Soči o medaily

Dvanásty deň na olympiáde v Soči
Útočník Carl Hagelin strieľa jeden zo svojich dvoch gólov počas stredajšieho štvrťfinálového zápasu na olympijskom turnaji v Soči, v ktorom Švédi rozobrali Slovinsko. Foto: SITA/AP

SOČI 19. februára (WEBNOVINY) – Švédski hokejisti sú prvými semifinalistami olympijského turnaja mužov v Soči. V stredajšom úvodnom štvrťfinálovom zápase v Ľadovom paláci Boľšoj Švédi zdolali Slovincov hladko 5:0. Prekvapenie turnaja Slovinci hrali dve tretiny s úradujúcimi majstrami sveta Švédmi vyrovnanú partiu, v tretej časti však inkasovali štyri razy a napokon sa hokejisti okolo kapitána Anžeho Kopitara rozlúčili s turnajom bez streleného gólu.

O dva presné zásahy Švédov sa postaral Carl Hagelin, ďalšie góly pridali Alexander Steen, Daniel Sedin a Loui Eriksson. Súperom Švédska v piatkovom semifinále Fínsko, ktoré zvíťazilo nad Ruskom 3:1.

Obrazom: Stredajšie štvrťfinálové zápasy

Program a výsledky hokejového turnaja na ZOH v Soči nájdete

—-> v tomto článku.

Favorit sa v prvom štvrťfinálovom zápase rozbiehal pomalšie. Skóre otvoril až v 19. min Steen, ku ktorému sa odrazil puk od zadného mantinelu po tvrdej strele Alfredssona.

V druhej tretine Švédi prestrieľali Slovincov 16:5, ale druhý gól nepridali. V 42. min po individuálnej akcii Erikssona zvýšil D. Sedin na 2:0 a keď Eriksson pridal v 49. min tretí švédsky gól, o víťazovi bolo predčasne rozhodnuté.

Potom pridal dva góly ešte trinásty švédsky útočník Hagelin, pričom na ten druhý mu ako na podnose naservíroval puk najproduktívnejší Švéd na turnaji obranca Karlsson. Švédsky brankár Henrik Lundqvist si po súboji proti Švajčiarom druhý raz udržal na olympijskom turnaji v Soči čisté konto.

„Zápas bol dve tretiny absolútne vyrovnaný. Súper mal niekoľko dobrých príležitostí, ktoré bolo treba zlikvidovať. My sme boli dostatočne trpezliví a čakali na svoje šance. Tie prišli a využili sme ich. Hrali sme dobre, ale treba povedať, že prvé štyri zápasy na turnaji boli pre nás dobrým testom. Nebola to vždy bezproblémová jazda, ale na konci sme sa tešili. Treba v tom pokračovať,“ povedal Henrik Lundqvist pre olympijský informačný servis ZOH 2014.

Viac správ z olympiády si môžete pozrieť

———-> TU

Slovinský líder Anže Kopitar po hladkej prehre a rozlúčke zo ZOH podotkol: „V tejto chvíli sme všetci sklamaní. Verili sme si, že sa môžeme postarať ešte o jedno prekvapenie. V globále však musíme vyjadriť spokojnosť s výsledkami, ktoré sme dosiahli v Soči.“

Štvrťfinále (Ľadový palác Boľšoj):

Švédsko – Slovinsko 5:0 (1:0, 0:0, 4:0)

Góly: 19. Steen (Alfredsson, Karlsson), 42. D. Sedin (Eriksson), 49. Eriksson (Bäckström, Oduya), 52. Hagelin (N. Kronwall, Jimmie Ericsson), 57. Hagelin (Karlsson)

Vylúčení: 4:4 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Meier (USA), Šindler (ČR) – Carlson, Wheeler (obaja Kan.), 7325 divákov

Švédsko: Lundqvist – N. Kronwall, Jonathan Ericsson, Oduya, Hjalmarsson, Karlsson, Edler, Ekman-Larsson – Eriksson, Bäckström, D. Sedin – Alfredsson, Berglund, Steen – Johansson, Silfverberg, Landeskog – Nyquist, Krüger, Jimmie Ericsson – Hagelin

Slovinsko: Kristan – Kranjc, Pretnar, Kovačevič, Robar, Pavlin, Gregorc, Podlipnik, Tavželj – Muršak, A. Kopitar, D. Rodman – Tičar, Jeglič, Sabolič – M. Rodman, Razingar, Urbas – Goličič, Mušič, Pance