Aktualizované: Švédske úrady zverejnili totožnosť podozrivého z útoku v Štokholme, v minulosti ho vyšetrovala tajná služba

Svedsko
K incidentu došlo na Drottninggatane (Kráľovninej ulici), jednej z hlavných peších zón mesta. Foto: SITA/AP
  • aktualizované 8. apríla 14:57

ŠTOKHOLM 8. apríla (WebNoviny.sk) – Zadržaným podozrivým z útoku nákladným autom v centre Štokholmu je 39-ročný muž pôvodom z Uzbekistanu. Na tlačovej konferencii v policajnej centrále v švédskej metropole to potvrdil prokurátor Hans Ihrman.

Podozrivého útočníka ešte v piatok chytila švédska polícia. Prokurátor povedal, že dosiaľ nevypovedal.

Ihrman nevedel potvrdiť, či tento podozrivý vyjadril na sociálnych sieťach podporu džihádistickej skupine Islamský štát, alebo inej džihádistickej skupine. Vyšetrovatelia podľa neho aktuálne preverujú podozrivého mobilný telefón a kontá na sociálnych sieťach, aby sa zistilo pozadie celého činu.

Šéf švédskej národnej polície Dan Eliasson dodal, že zainteresovanie ďalších osôb do tohto činu „nemôžeme vyvrátiť„. Túto hypotézu však vyšetrovatelia zatiaľ nevedia potvrdiť.

Riaditeľ švédskej tajnej služby (Säpo) Anders Thornberg potvrdil, že o podozrivom v minulosti vedeli. Podozrivý sa v zložkách tajných služieb už dlhšie neobjavil, ale v minulosti v spisoch bol.

Útočník s odcudzeným nákladným autom sa v piatok popoludní vrútil medzi ľudí pri rušnej pešej zóne v centre švédskej metropoly a následne narazil do priečelia obchodného domu. Zomreli štyri osoby a viac než desať sa zranilo.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom