Švédky premiér odstúpi z čela vlády aj strany, médiá už odhadujú meno jeho nástupcu

Sweden Politics
Švédsky premiér Stefan Löfven. Foto: SITA/AP

Švédsky premiér Stefan Löfven v nedeľu uviedol, že v novembri odstúpi z čela tamojšej vlády i Švédskej sociálnodemokratickej strany.

Šesťdesiatštyriročný Löfven, ktorý je v úrade od roku 2014, sa v júni stal prvým švédskym premiérom, ktorý neuspel v hlasovaní o vyslovení dôvery. Napriek tomu bolo jeho nedeľňajšie oznámenie pomerne neočakávané.

Ako poznamenal, stranu informoval, že chce na novembrovom kongrese odstúpiť z funkcie jej predsedu a následne požiada o odvolanie z funkcie premiéra.

Meno nového lídra nie je známe

Vyhlásil, že byť predsedom švédskej vlády i šéfom sociálnych demokratov „boli fantastické roky“. „Všetko má však svoj koniec a chcem svojmu nástupcovi poskytnúť tie najlepšie podmienky,“ povedal Löfven. Dodal, že rozhodnutie o odstúpení nebolo ľahké, považuje ho však za správne, i keď ho učinil s troškou smútku.

Löfven je lídrom sociálnych demokratov od roku 2012 a momentálne nie je známe, kto by sa mohol stať jeho nástupcom. Švédska tlačová agentúra TT však poukázala ako na možného kandidáta na ministerku financií Magdalenu Anderssonovú.

Lídra si strana zvolí v novembri

Nový líder sociálnodemokratickej strany, ktorá má v súčasnom parlamente 100 z 349 kresiel, bude zvolený na straníckom kongrese. Ten sa bude konať v dňoch 3. – 7. novembra.

Nového lídra strany potom musí podľa švédskej ústavy parlament potvrdiť ako predsedu vlády. Ďalšie švédske parlamentné voľby sa uskutočnia 11. septembra 2022.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Stefan Löfven