Švédsko nestrpí ruské vyhrážky, veľvyslanec pôjde na koberec

Po kríze na Ukrajine výrazne vzrástol strach Čechov z Ruska
Podľa prieskumu agentúry STEM v roku 2013 považovalo Rusko za hrozbu 36 percent opýtaných, teraz je to už 65 percent. Na prieskume sa zúčastnilo 1024 osôb. Foto: SITA/AP

ŠTOKHOLM 11. septembra (WebNoviny.sk) – Švédsko si v piatok pozvalo ruského veľvyslanca, aby vysvetlil štvrtkové slová hovorkyne ruského ministerstva zahraničných vecí.

Povedala, že akékoľvek rozhodnutie Švédska o vstupe do NATO by malo „vojenské, politické a zahraničnopolitické dôsledky“, ktoré by prinútili Rusko reagovať.

„Nie je prijateľné vyhrážať sa,“ povedala reportérom švédska ministerka zahraničných vecí Margot Wallströmová. „Sme nezávislá krajina, ktorí prijíma nezávislé rozhodnutia o svojej bezpečnostnej politike,“ citovala ju agentúra Reuters. Švédsko má čoraz viac obavy z činnosti Ruska na Ukrajine a z jeho vojenských aktivít v Pobaltí.

Švédsko nie je členom NATO, je však blízkym spojencom aliancie a pravidelne sa zúčastňuje na jej vojenských cvičeniach. Zhoršujúca sa bezpečnostná situácia vo východnej Európe viedla k nárastu výziev, aby sa Švédsko a susedné Fínsko, ktoré zdieľajú 1300 kilometrov hraníc s Ruskom, formalizovali svoj vzťah s NATO.

Obe severské krajiny zvýšili vzájomnú vojenskú spoluprácu aj spoluprácu s NATO, ale podpora vstupu do NATO medzi občanmi zostáva v oboch krajinách relatívne nízka.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie NATO Organizácia Severoatlantickej zmluvy