Švédsky minister odstúpil pre vzťahy s islamistami

Mehmeta Kapla
Mehmeta Kapla Foto: SITA/AP

Štokholm 18. apríla (WebNoviny.sk) – Švédsky premiér Stefan Löfven oznámil demisiu ministra pre bytovú výstavbu Mehmeta Kaplana, ktorý sa stal terčom kritiky po odhaleniach, že je napojený na krajne nacionalistické a islamistické skupiny. Informovala o tom tlačová agentúra DPA.

Sociálnodemokratický premiér uviedol, že sa s Kaplanom zhodli, že tento z Turecka pochádzajúci politik „nemôže vykonávať povinnosti ministra„, keď sa v krajine vedie diskusia o jeho vzťahoch so „zahraničnými náboženskými a politickými organizáciami„.

Kaplanovo pôsobenie vo funkcii sa stalo neudržateľným po tom, ako denník Svenska Dagbladet zverejnil v nedeľu videoklip s jeho výrokmi z roku 2009 – vtedy ako člen parlamentu prirovnal zaobchádzanie Izraela s Palestínčanmi k tomu, ako sa so Židmi zaobchádzalo v Nemecku v 30. rokoch 20. storočia.

Výroky odvysielala miestna televízia v programe o islamofóbii.

Švédska ministerka zahraničných vecí Margot Wallströmová cestou na zasadnutie šéfov diplomacií EÚ v Luxemburgu vyhlásila, že tieto výroky sú „príšerné„.

Kaplan sa minulý týždeň dostal do hlavných správ, keď niekoľko švédskych médií zverejnilo jeho fotografie z večere v roku 2015, kde bol prítomný aj líder švédskej pobočky tureckého krajne nacionalistického hnutia Siví vlci. Obaja muži tvrdili, že nevedeli, kto bol medzi pozvanými na večeru, ale premiér v strohom skoršom vyhlásení uviedol, že každý člen kabinetu je zodpovedný za to, v akých spoločenských kruhoch ho vidia.

Kaplana kritizovali aj za niekdajšie stretnutia s členmi islamistickej organizácie Milli Görüs (Národný pohľad), ktorá má turecké korene a ktorú niektorí kritici označujú za antisemitskú. Kaplan – člen strany Zelených, teda menšieho koaličného partnera Löfvenových sociálnych demokratov – novinárom povedal, že „odmieta všetky podoby extrémizmu“ a jeho demisia neznamená, že správy v médiách o jeho kontaktoch sú presné.

Kaplan (44) bol vymenovaný za ministra pre bytovú a mestskú výstavbu a informačné technológie v roku 2014, keď sa úradu ujala červeno-zelená koalícia, napísala agentúra DPA. Jeho rezort bude dočasne rozdelený medzi dvoch iných ministrov, oznámil ešte Löfven.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Stefan Löfven