Svěrák na otvorenie Artfilmu neprišiel

Artfilm Fest
Foto: SITA/Tomáš Somr

BRATISLAVA 17. júna (WEBNOVINY) – Slávnostne otvorili v poradí 19. ročník filmového podujatia Art Film Fest. Na ceremoniál do Trenčína prišlo viacero známych osobností filmového sveta, pozrieť sa prišiel aj minister kultúry SR Daniel Krajcer. V rámci slávnostného otvorenia, ktoré uviedla humoristka Elena Vacvalová a následne otvoril čestný prezident festivalu Milan Lasica, udelili aj prvé tri ocenenia.

Prvé, ocenenie Hercova misia, patrilo českému hercovi Zdeňkovi Svěrákovi. Herec sa však prostredníctvom audiovizitky prítomným ospravedlnil, že pre divadelné povinnosti sa nemohol na odovzdávaní osobne zúčastniť. Na festival však pricestuje v sobotu 18. júna.

Rovnako po cenu Hercova misia si už osobne prišiel maďarský herec János Bán, známy ako Otík Rákosník zo snímky Vesničko má středisková (1985). Mnohých v sále príjemne prekvapil ďakovnou rečou, ktorú si na papier pripravil v slovenčine. Art Film Fest na jeho počesť v piatok premietne práve film Vesničko má středisková (1985) a on sám v sobotu uvedie slovenský film Albert, Albert z roku 1995.

Tretím oceneným sa stal svetoznámy srbský režisér Emir Kusturica, ktorý získal cenu Zlatá kamera. Režisér tiež v sobotu v trenčiansko-teplickom kine Tatrabanka cinema osobne uvedie jeden zo svojich najslávnejších filmov – Dom obesenca (1989), za ktorý získal v Cannes cenu za réžiu. „V Amerike sa film počíta na milióny, v Európe na ľudí,“ povedal tesne pred prebratím ocenenia.

Art Film Fest po prvý raz v jeho histórii otvoril slovenský film mladej režisérky Zuzany Liovej Dom, ktorý zožal úspech aj na prestížnom festivale v Berlíne.

Oceneným osobnostiam bude patriť aj posledná festivalová sobota 25. júna. Hercovu misiu si prevezme slovenská herečka Zuzana Kronerová, ktorá uvedie i český film Bohdana Slámu Divoké včely (2001), v ktorom stvárnila postavu Lišajovej a získala za ňu v roku 2001 Českého leva. Zlaté kamery si na záverečnom ceremoniáli v sobotu 25. júna preberú najvýznamnejší slovenský kostýmový výtvarník Milan Čorba a francúzsky oscarový velikán Jean-Claude Carriere.

Filmový maratón v Trenčianskych Tepliciach a v Trenčíne potrvá do 25. júna. Do festivalových kín prinesie 194 snímok z 53 krajín sveta, z ktorých 110 bude dlhometrážnych, 3 stredometrážne a 81 krátkych. Prinesie najnovšie a najoceňovanejšie snímky zo slávnych festivalov v Cannes, Berlíne aj v Benátkach, novinky slovenskej tvorby, ázijskú filmovú „kuchyňu“ či kultové filmárske osobnosti.

Art Film Fest tento rok rozdelil program do 17 sekcií vrátane pôct oceneným osobnostiam. V Medzinárodnej súťaži hraných filmov bude o Modrého anjela súperiť 15 filmov, medzi nimi aj slovenská snímka, ktorá celý festival otvoria a tri novinky z festivalu v Cannes. Päťčlennej medzinárodnej porote, ktorá rozhodne o nových držiteľoch Modrého anjela, bude predsedať legenda slovenskej kinematografie Juraj Jakubisko.

Milovníci filmu sa môžu tešiť na uvedenie najnovších a najúspešnejších snímok z prestížneho festivalu v Cannes. Až deväť filmov, ktoré sa predstavili na podujatí na Francúzskej riviére, sa dostane na plátna Art Film Festu. Nechýba medzi nimi víťazný Strom života ocenený Zlatou palmou v hlavných úlohách s Bradom Pittom a Seanom Pennom či film Melanchólia v hlavnej úlohe s Kirsten Dunst, ktorá získala Zlatú palmu ako najlepšia herečka. Na festivalových návštevníkov čaká aj bohatá hudobná nádielka. Trenčianske námestie už v nedeľu 19. júna roztancuje „kráľ diskoték“ Michal David a Festivalová kaviareň v Trenčianskych Tepliciach bude hudbou žiť každý večer v réžii Oskara Rózsu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniel KrajcerEmir KusturicaJuraj JakubiskoKirsten DunstMichal DavidMilan Lasica