Svet je podľa Lajčáka najbohatší v histórii, no stámilióny ľudí žijú v chudobe

Miroslav Lajčák
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák. Foto: archívne, SITA/Marko Erd

BRATISLAVA 11. apríla (WebNoviny.sk) – Svet ešte nikdy nebol tak plný paradoxov ako dnes. Počet aj rozsah konflitkov vo svete klesá, no už siedmy rok v priamom prenose sledujeme jeden z najbrutálnejších konfliktov v histórii. Obliehanie sýrskeho Aleppa trvá dlhšie ako obliehanie Leningradu či Sarajeva.

S príhovorom vystúpil aj premiér Pellegrini

Svet je najbohatší v histórií, no stámilióny ľudí žijú v chudobe. Nikdy nebolo jednoduchšie získať informácie, ale nikdy ani nebolo jednoduchšie ich prekrútiť.

Na úvod stredajšieho 18. ročníka Hodnotiacej konferencie zahraničnej a európskej politiky za rok 2017 v Bratislave to povedal minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák.

Podotkol, že svet sa potýka aj takými témami ako klimatické zmeny či kybernetické hrozby, kde sú zo zahranično-politckého hľadiska hrozby, ale aj príležitosti. Svet preto potrebuje diskutovať, hľadať know-how a partnerov aj mimo tradičnej diplomatickej komunity. Okrem neho s príhovorom vystúpi aj premiér Peter Pellegrini.

Priority slovenskej zahraničnej politiky

Konferenciu organizuje rezort diplomacie a Slovenská spoločnosť pre zahraničnú politiku. Po príhovore Petra Pellegriniho nasledujú tri panely – v prvom paneli 25 rokov zahraničnej politiky SR vystúpia bývalí ministri Pavol Demeš, Pavol Hamžík a Eduard Kukan.

Po ňom nasleduje panel s názvom Priority slovenskej zahraničnej a európskej politiky. V ňom vystúpia generálny riaditeľ Sekcie európskych záležitostí MZV Alexander Micovčin, štátny tajomník ministerstva obrany Róbert Ondrejcsák, šéfredaktorka EurActiv.sk Zuzana Gabrižová a riaditeľ SFPA Alexander Duleba.

Tretí panel bude venovaný nástrojom a komunikácii slovenskej zahraničnej a európskej politiky. V ňom budú diskutovať štátny tajomník MZV Lukáš Parízek, predsedníčka Zahraničného výboru NR SR Katarína Cséfalvayová, výkonná tajomníčka Platformy MVRO Mária Sliacka, odborná asistentka Katedry politológie Filozofickej fakulty Univerzity Komenského Aneta Világi.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eduard KukanKatarína CséfalvayováLukáš ParízekMiroslav LajčákPavol DemešPeter PellegriniRóbert Ondrejcsák
Firmy a inštitúcie MZVEZ Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR