Svet je v šoku. Hollande hovorí o vojne, Putin o barbarstve

Francois Hollande
Francúzsky prezident Francois Hollande v blízkosti Bataclanu, kde sa v piatok odohral najkrvavejší útok. Foto: SITA/AP

PARÍŽ 14. novembra (WebNoviny.sk) – Francúzsky prezident Francois Hollande v prejave k národu uviedol, že piatkové útoky v Paríži, pri ktorých bolo zabitých 127 ľudí, boli „aktom vojny“. Citovala ho agentúra AP.

Útoky na štadióne, v koncertnej sieni a na hostí parížskej kaviarne „vykonala teroristická armáda, skupina Islamský štát, džihádistická armáda, proti Francúzsku, proti hodnotám, ktoré obraňujeme všade na svete, proti tomu, čo sme: slobodná krajina, ktorá na tejto planéte niečo znamená,“ konštatoval najvyšší francúzsky predstaviteľ.

Obrazom: Teroristické útoky v Paríži

Hollande podčiarkol, že Francúzsko „bude k barbarom zo skupiny Islamský štát nemilosrdné“. Francúzsko „bude konať všetkými (možnými) prostriedkami, a to hocikde, vnútri i mimo krajiny“. Francúzsko už v súčasnosti ako člen koalície vedenej Spojenými štátmi bombarduje ciele Islamského štátu v Sýrii a Iraku a má aj jednotky, ktoré proti islamistickým extrémistom bojujú v Afrike.

Po zasadaní krízového štábu Hollande tiež povedal, že organizácia Islamský štát zosnovala najhorší útok, aký Francúzsko zažilo od druhej svetovej vojny – a prisľúbil odvetu. Vyhlásil tri dni štátneho smútku a zvýšil bezpečnostné opatrenia na najvyšší stupeň.

Merkelová je šokovaná správami a zábermi z Paríža

Útoky odsúdili aj mnohí ďalší svetoví lídri. Nemecká kancelárka Angela Merkelová na margo piatkových udalostí uviedla, že „je hlboko šokovaná správami a zábermi, ktoré prichádzajú z Paríža“. Dodala, že myšlienkami je s obeťami „tohto evidentného teroristického útoku“. Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun označil streľbu a výbuchy vo francúzskej metropole za „teroristické útoky hodné opovrhnutia,“ informuje agentúra Reuters.

Šéf Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg na sociálnej sieti Twitter napísal, že je útokmi v Paríži otrasený, avšak terorizmus nikdy neporazí demokraciu. „Stojíme po boku francúzskeho ľudu,“ vyjadril sa generálny tajomník NATO.

Ruský prezident Vladimir Putin zaslal Hollandeovi sústrastný telegram. „Táto tragédia je ďalším dôkazom barbarskej povahy terorizmu, ktorý predstavuje výzvu pre ľudskú civilizáciu,“ citovala z telegramu agentúra RIA Novosti. „Chcel by som potvrdiť, že sme pripravení na úzku spoluprácu s francúzskymi partnermi pri vyšetrovaní zločinu spáchaného v Paríži. Dúfam, že organizátori a páchatelia budú postavení pred spravodlivosť,“ uviedol šéf Kremľa.

K teroristickým útokom sa vyjadril aj ruský premiér Dmitrij Medvedev. „Zdieľame smútok a bolesť francúzskeho ľudu. Teroristickým zločincom nemožno odpúšťať. Tragédia v Paríži si vyžaduje od nás všetkých, aby sme sa spojili v boji proti extrémizmu a na teroristické nájazdy reagovali pevne a rozhodne,“ citovala agentúra TASS Medvedeva, ktorý zároveň vyjadril sústrasť a podporu rodinám obetí a zraneným zaželal skoré uzdravenie.

Turnbull: „Útoky nesú všetky znaky Islamského štátu.“

Podporu Parížu vyslovil aj kanadský premiér Justin Trudeau, ktorý uviedol, že „Kanada je v týchto temných časoch spolu s Francúzskom a ponúka mu všetku potrebnú pomoc“. „Budeme naďalej spolupracovať s medzinárodným spoločenstvom na tom, aby sme predchádzali takýmto hrozným a nezmyselným činom,“ povedal Trudeau, ktorého citovala agentúra DPA.

Austrálsky ministerský predseda Malcolm Turnbull uviedol, že útoky „nesú všetky znaky Islamského štátu“. Parížska prokuratúra medzitým potvrdila, že všetkých osem útočníkov je mŕtvych, pričom siedmi z nich zahynuli pri samovražedných bombových atentátoch.

Útoky v Paríži odsúdilo aj Turecko, ktoré je tento víkend hostiteľskou krajinou summitu svetových lídrov. Označilo ich za zločin proti ľudskosti a uviedlo, že plne podporuje Francúzsko a svojich spojencov v boji proti terorizmu.

„Tieto útoky sú namierené nielen proti francúzskemu ľudu, ale proti celému ľudstvu, demokracii, slobode a univerzálnym hodnotám. Terorizmus nemá náboženstvo ani národnosť a nepredstavuje nijaké hodnoty. Terorizmus je zločin proti ľudskosti,“ uviedla vo vyhlásení kancelária tureckého premiéra Ahmeta Davutogla. „Turecko v boji proti terorizmu plne spolupracuje s Francúzskom a ďalšími spojeneckými krajinami… A budeme bojovať s plnou odhodlanosťou,“ píše sa v tureckom komuniké. Citovala z neho agentúra Reuters.

Asad: „Útoky ako v Paríži zažíva Sýria už vyše päť rokov“

Sýrsky prezident Bašár Asad masaker v Paríži prirovnal k útokom, ktorým Sýria čelí celé roky. „Krutý teror, ktorý zažilo Francúzsko, je to, čomu je sýrsky národ vystavený už vyše päť rokov,“ citovala Asada agentúra Reuters.

Vatikán nazval nočné zabíjanie v Paríži „šialeným teroristickým násilím“ a a vyzval na ráznu a rozhodnú odpoveď na toto rozširovanie „vražednej nenávisti“. Píšu o tom svetové tlačové agentúry. „Spolu s pápežom a všetkými, ktorí milujú mier, (tieto teroristické útoky) čo najdôraznejšie odsudzujeme,“ uviedol vo vyhlásení hovorca Svätej stolice Federico Lombardi.

Krvavé udalosti vo francúzskej metropole sú podľa neho „útokom na mier pre celé ľudstvo Lombardi dodal, že Vatikán sa modlí za obete a ranených „i za celý francúzsky ľud“.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Angela MerkelováBašár AsadDmitrij MedvedevFrançois HollandeJens StoltenbergJustin TrudeauMalcolm TurnbullPan Ki-munVladimir Putin