Svet jednohlasne odsúdil ďalšiu jadrovú skúšku KĽDR

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Kim Čong un
Foto: SITA/AP

SOUL 9. septembra (WebNoviny.sk) – Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) uskutočnila v piatok piatu jadrovú skúšku, ktorá podľa americkej geologickej služby USGS vyvolala zemetrasenie s magnitúdou 5,3. Informovala o tom agentúra DPA. Severokórejská televízia uviedla, že KĽDR je teraz schopná umiestniť na balistické rakety jadrové hlavice. Zároveň oznámila, že pri najnovšej skúške nedošlo k úniku rádioaktivity a výbuch nijakým spôsobom neohrozil životné prostredie.

„Zvýšili sme našu schopnosť vyrobiť štandardizované a miniaturizované jadrové hlavice, takže teraz ich môžeme vyrobiť toľko, koľko budeme chcieť. Toto je naša odpoveď nepriateľským mocnostiam vrátane Spojených štátov. Vysielame do sveta správu, že ak na nás nepriateľ zaútočí, môžeme podniknúť protiútok. Opatrenia na ochranu našej cti a práva na existenciu pred americkou hrozbou budeme prijímať aj naďalej,“ uvádza sa vo vyhlásení zverejnenom štátnou televíziou.

„Odhadujeme, že Severná Kórea uskutočnila doposiaľ najväčšiu jadrovú skúšku,“ uviedol generálny štáb juhokórejskej armády. Výbuch mal podľa neho silu desať kiloton TNT a zemetrasenie, ktoré spôsobil, bolo lokalizované neďaleko severokórejského podzemného jadrového polygónu v Pchunggje, kde sa konali doposiaľ všetky skúšky jadrových zbraní od roku 2006, keď s nimi KĽDR začala. Atómová bomba, ktorú USA na konci druhej svetovej vojny zhodili na japonskú Hirošimu, spôsobila výbuch s ekvivalentom 15 kiloton TNT.

Obama varoval pred závažnými dôsledkami

Juhokórejská prezidentka Pak Kun-hje jadrovú skúšku KĽDR odsúdila ako provokáciu, ktorá povedie k uvaleniu ďalších sankcií na Pchjongjang. Soul prijme „všetky potrebné opatrenia“, aby KĽDR donútil vzdať sa svojho jadrového programu. V súvislosti s najnovšou jadrovou skúškou Pchjongjangu už Pak Kun-hje telefonicky hovorila aj s americkým prezidentom Barackom Obamom. Na mimoriadnom zasadaní sa stretla aj juhokórejská rada pre národnú bezpečnosť.

Obama na margo na margo najnovšieho jadrového testu uviedol, že každá provokácia Severnej Kórey bude mať „závažné dôsledky“. Amerického prezidenta o seizmickej aktivite v blízkosti severokórejskej jadrovej strelnice informovala na palube prezidentského špeciálu Air Force One poradkyňa pre národnú bezpečnosť Susan Riceová. Jadrovú skúšku KĽDR odsúdil aj japonský premiér Šinzó Abe, ktorý ju označil za „absolútne neprijateľnú“.

Kritikou nešetril ani Peking a Paríž

Rovnako reagovalo aj čínske ministerstvo zahraničných vecí. „KĽDR bez ohľadu na jednomyseľný nesúhlas medzinárodného spoločenstva uskutočnila dnes ďalšiu jadrovú skúšku, čo Čína rozhodne odsudzuje,“ uvádza sa vo vyhlásení čínskeho ministerstva zahraničných vecí.

Peking zároveň vyzval KĽDR, aby dodržiavala svoje záväzky ohľadom jadrového odzbrojenia a nepodnikala kroky, ktoré by mohli viesť k zhoršeniu situácie na Kórejskom polostrove. Ďalej apeloval na všetkých členov medzinárodného spoločenstva, aby v súvislosti so severokórejskou jadrovou skúškou zachovali rozvahu, pretože nie je v nikoho záujme, aby na Kórejskom polostrove nastal chaos alebo vypukla vojna.

Riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Jukija Amano uviedol, že jadrová skúška je „mimoriadne znepokojujúca“ a v rozpore s rezolúciami bezpečnostnej rady OSN. „Je to mimoriadne znepokojujúci a poľutovaniahodný čin,“ uvádza sa vo vyhlásení MAAE.

V poradí piatu nukleárnu skúšku KĽDR odsúdilo aj Francúzsko. „Francúzsko dôrazne odsudzuje najnovšiu jadrovú skúšku, ktorú v noci nadnes uskutočnila Severná Kórea, a vyzýva Bezpečnostnú radu OSN, aby toto porušenie svojich rezolúcií riešila,“ uvádza sa vo vyhlásení kancelárie francúzskeho prezidenta.

Znepokojenie tlmočilo Rusko aj NATO

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov označil jadrovú skúšku za znepokojujúcu, a vyzval na prísne dodržiavanie sankcií uvalených na Severnú Kóreu Organizáciou Spojených národov. „Sme touto jadrovou skúškou veľmi znepokojení,“ uviedol šéf ruskej diplomacie podľa agentúry TASS.

Krok Pchjongjangu odsúdila aj vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Federica Mogheriniová, ktorá ho označila za „závažné ohrozenie mieru“. Mogheriniová považuje skúšku za porušenie medzinárodných záväzkov Severnej Kórey a režim v Pchjongjangu obvinila zo „závažného ohrozenia mieru a bezpečnosti v celej oblasti, ako aj za jej hranicami“. Šéfka diplomacie EÚ zároveň vyzvala Severnú Kóreu, aby sa nezvratne a preukázateľným spôsobom vzdala svojich nukleárnych programov a jadrových zbraní, ukončila túto „nelegálnu a veľmi nebezpečnú“ politiku a obnovila dialóg s medzinárodným spoločenstvom prostredníctvom šesťstranných rozhovorov.

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg rovnako odsúdil jadrovú skúšku a označil ju za „veľmi znepokojujúcu“. „Rozhodne odsudzujem tieto neustále provokácie a porušovanie záväzných rezolúcií Bezpečnostnej rady OSN, ktoré podkopávajú regionálnu a medzinárodnú bezpečnosť,“ uviedol Stoltenberg, pričom vyzval Pchjongjang, aby si plnil medzinárodné záväzky a „vyvaroval sa akýchkoľvek krokov, ktoré zvyšujú napätie a neistotu v oblasti“.

Šéf OSN vyzýva na zastavenie eskalácie

Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov (BR OSN) musí vystupovať jednotne a zaujať náležitý postoj ku Severnej Kórei po tom, ako v piatok táto krajina uskutočnila ďalšiu jadrovú skúšku. Na mimoriadnej schôdzi rady to uviedol generálny tajomník OSN Pan Ki-mun.

Šéf OSN zároveň odsúdil jadrovú skúšku Pchjongjangu „najostrejším možným spôsobom“, píše agentúra DPA. „Musíme bezodkladne zastaviť túto eskaláciu. Nerozumiem tomu, prečo severokórejská vláda pokračuje v tejto činnosti,“ vyhlásil generálny tajomník na margo skúšky.

Pan ako bývalý juhokórejský minister zahraničných vecí tiež podľa vlastných slov ľutuje, že „jeho osobná iniciatíva“ na zlepšenie situácie na Kórejskom polostrove stále nepriniesla požadované výsledky.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Federica MogheriniováJens StoltenbergJukija AmanoPak Kun-HjePan Ki-munSergej LavrovŠinzo Abe