Svet potrebuje vakcínu pre všetkých, vyhlásil šéf OSN a pochválil vedcov aj Merkelovú

António Guterres
Generálny tajomník OSN António Guterres. Foto: SITA/AP

Generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) António Guterres v piatok upozornil, že hoci bohaté krajiny už distribuujú vakcínu proti koronavírusu pre svojich občanov, svet potrebuje zabezpečiť, aby bola dostupná pre všetkých a všade.

Boj proti dezinformáciám

„Našou výzvou je teraz zabezpečiť, aby sa s vakcínami zaobchádzalo ako s verejným statkom. Aby boli prístupné a cenovo dostupné pre všetkých, všade,“ povedal podľa pripravených poznámok, na ktoré sa odvoláva agentúra AP, v nemeckom parlamente.

Guterres tiež uviedol, že sa OSN zaviazala poskytovať správy a rady, ktorým môžu ľudia dôverovať, a pracovať na budovaní dôvery vo vakcínu „vedenú vedou podloženou faktami“. Tým prispeje k boju proti dezinformáciám o víruse.

„Na celom svete sme videli, ako populistické prístupy, ktoré ignorujú vedu, uviedli verejnosť do omylu. Spolu s falošnými správami a divokými sprisahaniami sa všetko očividne zhoršilo,“ zhodnotil.

Kroky vedené vedou a dátami

Generálny tajomník OSN okrem iného aj pochválil vedcov z nemeckej firmy BioNTech, ktorá spolu s americkou spoločnosťou Pfizer uviedla na trh prvú dôkladne preverenú vakcínu. Nemecko by malo byť podľa jeho slov „veľmi pyšné na ich úspechy“.

Tiež pochválil kancelárku Angelu Merkelovú, ktorej „rozumná, stabilná, súcitná a múdra vedúca ruka“ pomohla viesť Nemecko naprieč pandémiou.

„Chválim vaše skoré a rozhodné kroky vedené vedou, miestnymi dátami a miestnymi opatreniami, ktoré potlačili prenos vírusu a zachránili životy,“ vyjadril sa.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Angela MerkelováAntónio Guterres
Firmy a inštitúcie Organizácia Spojených národov (OSN)