Svet si pripomenul obete holokaustu, pandémia zhoršila šírenie nenávistných prejavov na internete

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Holokaust
Vence pri pamätníku obetiam holokaustu. Foto: SITA/AP

Štvrtkový Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu priniesol spomienky na utrpenie preživších, ktorí sa obávajú, že svet zabúda, i upozornenia politikov na opätovný nárast antisemitizmu. Tento deň pripadá na výročie oslobodenia nacistického vyhladzovacieho tábora Auschwitz-Birkenau v Poľsku.

Na pamätnom mieste v Poľsku, ktoré počas druhej svetovej vojny čelilo brutálnej nemeckej okupácii, sa zhromaždila hŕstka preživších a ďalší sa pridali online. Účasť na každoročnom podujatí obmedzil nárast šírenia koronavírusu v Európe. Nacisti zabili v Auschwitzi 1,1 milióna ľudí, prevažne Židov, no i Poliakov, Rómov a ďalších, a tábor je dodnes silnou pripomienkou toho, ako nenávisť a ľahostajnosť viedli k holokaustu.

Katalyzátor rastúceho antisemitizmu

Spomienky na celom svete sa však niesli uprostred opätovného nárastu antisemitizmu, ktorý ešte viac zosilnel počas lockdownov, keď pandémia COVID-19 zhoršila šírenie nenávistných prejavov na internete.

Predsedníčka nemeckého Spolkového snemu Bärbel Basová poznamenala, že pandémia koronavírusu fungovala „ako katalyzátor“ rastúceho antisemitizmu. „Antisemitizmus je tu – nie je len na extrémistickom okraji, nie je len medzi nekonečne nenapraviteľnými a zopár antisemitskými trolmi na internete,“ upozornila a dodala, že „je to problém našej spoločnosti – celej spoločnosti“.

Agentúra AP pritom upozorňuje, že len v niekoľkých uplynulých dňoch napadli 12-ročného židovského chlapca v Taliansku a dvoch mužov v Londýne.

Emotívna návšteva koncentračného tábora

Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov (OSN) v novembri 2005 prijalo rezolúciu, ktorou zaviedli každoročnú pripomienku obetí holokaustu a jej termín stanovili na 27. januára, teda deň, keď sovietski vojaci v roku 1945 oslobodili Auschwitz-Birkenau. Nacisti a ich kolaboranti počas holokaustu zabili asi šesť miliónov európskych židov a milióny ďalších ľudí. „Naša krajina nesie špeciálnu zodpovednosť – genocída európskych židov je nemecký zločin,“ povedala Basová v Bundestagu.

Podľa predsedu izraelského parlamentu Mickeyho Levyho majú Nemecko a Izrael za sebou „výnimočnú cestu k zmiereniu a vybudovaniu vzťahov a odvážneho priateľstva“ medzi nimi.

Izraelský minister zahraničných vecí Jair Lapid absolvoval v Rakúsku emotívnu návštevu koncentračného tábora Mauthausen, kde v roku 1945 zavraždili jeho starého otca Belu Lampela. Sprevádzal ho rakúsky kancelár Karl Nehammer, ktorý ho počas spomienky objal a ospravedlnil sa. „Ospravedlňujem sa, v mene Rakúskej republiky, za zločiny, ktoré tu boli spáchané. Ospravedlňujem sa za to, že tu zavraždili vášho starého otca,“ povedal Nehammer.

TikTok navedie k overeným informáciám o holokauste

Europoslanci v Európskom parlamente si zase vypočuli rozprávanie 100-ročnej Margot Friedlanderovej, ktorú zadržali v roku 1944, keď bola na úteku a odviedli ju do koncentračného tábora Terezín. Rok predtým jej matku a brata odviezli do Auschwitzu, kde ich oboch zabili. Predseda Európskej rady Charles Michel upozornil na dôležitosť a potrebu pripomínania si šoa, keďže preživších každoročne ubúda. „Každým ďalším rokom sa šoa približuje k tomu, aby sa stal historickou udalosťou. Čoraz vzdialenejšou, čoraz abstraktnejšou. Najmä v očiach mladších generácií Európanov. Preto, paradoxne, čím viac rokov uplynie, tým dôležitejšie je jeho pripomínanie,“ upozornil.

S cieľom bojovať proti popieraniu holokaustu spustil Svetový židovský kongres v spolupráci s UNESCO vo štvrtok partnerstvo s online platformou TikTok, populárnou najmä medzi mladými. Používateľov by tak mali v prípade vyhľadávania termínov súvisiacich s holokaustom nasmerovať k overeným informáciám. Podľa OSN asi 17 % obsahu súvisiaceho s holokaustom na TikToku je buď jeho popieraním alebo skresľovaním. „Všetky online platformy musia prevziať zodpovednosť za šírenie nenávistných prejavov propagovaním spoľahlivých zdrojov informácií,“ skonštatovala generálna riaditeľka UNESCO Audrey Azoulay.

V Taliansku sa členovia židovskej komunity a zákonodarcovia stretli v rímskom ghette, kde položili veniec na pamiatku viac ako tisíc ľudí, ktorých tam zhromaždili a 16. októbra 1943 deportovali do Auschwitzu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Bärbel BasováCharles MichelJa´ir LapidKarl NehammerMickey Levi
Firmy a inštitúcie Európsky parlamentOrganizácia Spojených národov (OSN)