Svet si uctieva vojnových veteránov, symbolom je červený mak

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Mak
Foto: Thinkstock

BRATISLAVA 11. novembra (WEBNOVINY) – Minister obrany Martin Glváč si v utorok na vojenskom cintoríne v Petržalke – Kopčanoch uctil pamiatku všetkých vojnových veteránov. Spomienkové stretnutie sa uskutočnilo symbolicky v deň výročia ukončenia prvej svetovej vojny a v deň, kedy si celý svet pripomína Deň vojnových veteránov.

„Jedenásty november je deň, keď všetkým vojakom – veteránom, bez ohľadu na to, či bojovali vo svetových vojnách, alebo sa zúčastnili na zahraničnej misii, vzdávame úctu. Jedným za to, čo pre nás vybojovali, druhým za to, že vybojovaný mier, slobodu a demokraciu ďalej chránia,“ povedal minister obrany Martin Glváč.

V uliciach rozdávajú červené maky

„Som presvedčený o tom, že takéto akcie, aké dnes organizujú ozbrojené sily, keď rozdávajú v uliciach Slovenska červené maky s informačným letákom o tomto pamätnom dni, prispejú k tomu, aby sa tento významný deň dostal do povedomia viac aj u nás na Slovensku,“ uviedol šéf rezortu obrany. Zároveň vysvetlil, že symbol vojnových veteránov – červený mak, budú tento rok vojaci rozdávať v uliciach Bratislavy, Žiliny, ale aj v Trenčíne a v Prešove.

Náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Milan Maxim rovnako zdôraznil, že pocta v dnešný deň (utorok, pozn. red.) patrí všetkým veteránom, vrátane novodobých. „Je veľa dní, ktoré si pripomíname, ale tento patrí k tým významným z hľadiska historického aj novodobého,“ zdôraznil.

Na vojnovom cintoríne v Petržalke – Kopčanoch je pochovaných 331 vojakov deviatich národností. Vznikol v priebehu prvej svetovej vojny, v roku 1916 ako doplnok vojenského lazaretu, kde ležali väčšinou ťažko ranení vojaci Rakúsko-uhorskej monarchie, ale aj iní vojaci bojujúcich strán.

Vojnovy veteran
Foto: ilustračné, SITA/Marián Peiger

Armáda stratila desiatky vojakov

Ozbrojené sily Slovenskej republiky počas 20 rokov svojej existencie už stratili 56 vojakov, ktorí prišli o život pri rôznych vojenských konfliktoch. „Bezpečnostná kríza, ktorú v súčasnosti prežívame, prináša nové obete z radov vojakov, nové hroby, nech sú už dôvody k vyvolaniu vojenského konfliktu akékoľvek, prvý, kto sa stane jeho obeťou, je vojak,“ uvádza sa vo Vyhlásení Zväzu vojakov SR ku Dňu červených makov, o ktorom agentúru SITA informoval prezident Zväzu vojakov SR Tomáš Švec.

Zväz vojakov SR v súvislosti s medzinárodným dňom vojnových veteránov vzdáva česť pamiatke všetkých padlých vojakov. Veteráni zdôrazňujú, že teraz je čas, keď treba hovoriť o tom, akú hodnotu má sloboda a mier. „Pripomeňme si i na Slovensku tento deň, položme kvetiny na hroby vojakov, zapáľme sviečky, zamyslime sa nad príčinami, ale aj podstatou vojen, a obeťou najvyššou, ktorú priniesli vojaci padlí na bojiskách,“ píše sa ďalej vo vyhlásení.

Vojny priniesli smrť miliónov vojakov

Veteráni pripomínajú, že prvá svetová vojna priniesla smrť osem miliónom vojakov a druhá svetová vojna asi 24 miliónom vojakov, ktorí sú pochovaní na vojenských cintorínoch po celom svete. „Na Slovensku je evidovaných 32 495 vojnových hrobov z prvej a druhej svetovej vojny, v ktorých je pochovaných asi 160-tisíc vojakov. Každý vojenský cintorín je pietnym miestom, kde sú uložené ostatky vojakov, ktorí zomreli pri plnení vojenských povinnosti v boji alebo skonali na následky zranení utŕžených v bojoch, prípadne chorôb, ktoré vojenský konflikt priniesol,“ upozorňuje Zväz vojakov SR.

Červené vlčie maky sú jedným zo symbolov vojnových veteránov prvej svetovej vojny. Symbol vznikol podľa básne kanadského chirurga Johna McCraea In Flanders fields (V poliach Flámska). „Na poliach Flámska vlčie maky rastú, tam medzi krížmi, rad za radom. Značia miesta, kde ležíme. Tam hore počuť udatný spev škovránka, uprostred revu kanónov tu dolu,“ znie časť básne.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Martin GlváčMilan Maxim
Firmy a inštitúcie Ozbrojené sily Slovenskej republiky