Svet smeruje k zelenej ekonomike, Taiwan nie je výnimkou

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Divadlo Cloud Gate
Budova divadla Cloud Gate. Foto: Jana Čunderlíková

TAIPEI/BRATISLAVA 14. júna (WEBNOVINY) – V roku 2009 sa Taiwanom prehnal doposiaľ najničivejší tajfún v dejinách tejto krajiny Morakot. Za obeť mu okrem iného padla základná škola na juhu krajiny, v meste Kaohsiung. Dnes stojí na jej mieste nová ekologická škola, ktorá sa dokáže o seba postarať sama. Je prvou svojho druhu v ostrovnej krajine a to nielen pre jej ekologickosť.

„Pomáhali sme postaviť základnú školu, ktorá v súčasnosti využíva len čistú energiu a slúži aj ako prístrešie v prípade katastrofy,“ povedala Angela Yeh z Delta Electronics Foundation. Škola plní funkciu úkrytu v prípade katastrofy pre 300 domácich obyvateľov. Spoločnosť pri jej stavbe využila pasívny dizajn, kde prirodzené svetlo a ventilácia šetria energiu.

Škola zaujala aj National Geographic

Samozrejmosťou sú aj nainštalované solárne panely. Obnoviteľné zdroje energie umožnili dosiahnuť v celom areáli školy stav nulovej spotreby energie z bežných zdrojov. Stala sa modelom zelenej školy, ktorá nielen šetrí energiu ale je benefitom aj pre zdravie študentov. Škola zaujala aj National Geographic, ktorý o nej natočil dokument.

Ďalším príkladom takzvanej zelenej budovy je aj verejná knižnica v hlavnom meste Taipei. Drevená budova s veľkými oknami, vďaka ktorým prirodzené svetlo umožňuje nahradiť vnútorné osvetlenie. Na jej streche je trávnik zachytávajúci dažďovú vodu, ktorú následne knižnica využíva na zavlažovanie záhrady a na splachovanie záchodov.

Strecha je čiastočne pokrytá aj fotovoltaickými článkami, ktoré premieňajú slnečné žiarenie na elektrickú energiu. Spolu s vonkajšou záhradou poskytuje útočisko od rušného veľkomesta. Pre zaujímavosť v knižnici možno nájsť 20-tisíc čínskych a anglických kníh. Listovať v ich môžu milovníci kníh aj na balkónoch, ktoré architekti nadizajnovali širšie, tak aby mohli poslúžiť ako priestor na čítanie.

Divadlo Cloud Gate
Foto: Jana Čunderlíková

Útočiskom pre domácich je aj divadlo

Obdobným útočiskom pre domácich je i divadlo Cloud Gate a jeho okolité prostredie. Je situovaný v New Taipei City. Jeho história je poznačená smutnou udalosťou. Pôvodná budova zhorela v roku 2008. Divadlu sa podarilo nájsť nový domov a vďaka tisíckam sponzorov vybudovať od základu. Mená donorov sú vyryté na drevenej stene divadla.

Budova upúta najmä veľkými oknami, čo má okrem ekologickej stránky aj ďalšiu výhodu. Manažment divadla vysvetľuje, že umelcom i divákom sklenené steny prinášajú do vnútra kus vonkajšieho prostredia, ktoré je plné rastlín a stromov.

Zaujímavou stavbou je aj športový štadión v Kaohsiung, ktorý bol konštruovaný do tvaru draka. Ide o najväčší solárny športový štadión na svete, na ktorom taktiež participovala Delta.

Športový štadión v Kaohsiung
Foto: Kaohsiung Panorama Foto: Kaohsiung Panorama

„Strecha tohto štadióna je pokrytá solárnymi panelmi, ktoré zabezpečujú energiu pre štadión a v čase keď je zatvorený, energiu pre neďaleké komunity,“ skonštatoval PR špecialista Delta Electronics Jair Sossa. Je postavený z recyklovaných a recyklovateľných materiálov.

Za zmienku stojí aj druhá najvyššia budova na svete a zároveň najvyššia zelená budova na svete Taipei 101 Tower. Dosahuje o 30 percent vyššiu energetickú efektívnosť ako priemerná budova. Ľudia ju môžu poznať zo záberov televízií pri oslavách nového roka, keď z nej srší ohňostroj.

Oranžové bicykle
Foto: Jana Čunderlíková

Zelená má byť aj doprava

Taiwan to nie sú len príklady ekologických stavieb, svoju zelenú filozofiu prenáša doslova aj na ulicu. Od roku 2011 všetky semafory fungujú s LED osvetlením. Rovnako tak tomu má byť do konca roka 2016 aj v prípade takmer 700-tisíc pouličných lámp v krajine. Zelená má byť aj doprava, preto nainštalovali 612 nabíjacích staníc na elektrické skútre.

Populárne sú aj bicykle youbike s typickou oranžovou farbou v Taipei, zelené bicykle City Bike v Kaohsiung a bicykle New Bike v New Taipei City, ktoré je možné si požičať na niekoľkých stovkách staníc v týchto mestách.

„Taiwan má vyhradených 300 kilometrov cyklistických chodníkov,“ hovorí predseda Taiwanského inštitútu pre trvalo udržateľnú energiu Eugene You-hsin Chien. Tiež podotýka, že sú svetovými lídrami v inteligentnej doprave, vďaka ktorej sa im darí znižovať spotreba benzínu i množstvo emisií. „Svet smeruje k zelenej ekonomike a Taiwan nie je výnimkou,“ dodáva Chien.

Taipei 101 Tower
Foto: Jana Čunderlíková

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať