Svet smúti za oscarovou herečkou Celeste Holm, skonala doma

Celeste Holm
Americká herečka Celeste Holm skonala vo veku 95 rokov. Foto: SITA, AP

BRATISLAVA 16. júla (WEBNOVINY) – Vo veku 95 rokov skonala v nedeľu americká herečka Celeste Holm, známa napríklad zo snímky Džentlemanská dohoda (1947).

Holm prijali v júni do St. Luke’s-Roosevelt Hospital Center v New Yorku s dehydratáciou, pričom 13. júla v tejto nemocnici utrpela infarkt. Zomrela však vo svojom newyorskom byte, nakoľko si želala stráviť svoje posledné dni doma.

Celeste Holm sa narodila 29. apríla 1917 v New Yorku, no jej otec pochádzal z Nórska. Vyštudovala na University High School for Girls v Chicagu a neskôr študovala aj na University of Chicago.

Kariéru herečky začala v 30. rokoch, pričom spočiatku pôsobila v divadlách. Na Broadwayi sa po prvý raz predstavila v roku 1938.

Obrazom: Americká herečka Celeste Holm

Filmový debut absolvovala o osem rokov neskôr v muzikáli Three Little Girls in Blue (1946) a o rok neskôr účinkovala v spomínanej snímke Džentlemanská dohoda, za výkon v ktorej získala Oscara pre najlepšiu herečku vo vedľajšej úlohe.

V rovnakej kategórii bola potom na Oscara nominovaná ešte dva razy za filmy Príďte do stajne (1949) a Všetko o Eve (1950). Okrem divadla a filmu sa venovala aj televíznym projektom, účinkovala napríklad v seriáloch Insight (1960 – 1983) alebo Backstairs at the White House (1979).

Holm bola celkovo päťkrát vydatá, pričom svojho posledného manžela, operného speváka Franka Basileho si vzala v apríli 2004 v deň svojich 87. narodenín. Basile mal vtedy iba 41 rokov.

Video: Celeste Holm spieva Right as the Rain s pianistom Richardom Glazierom

Informácie pochádzajú z webstránky www.people.com.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom