Nemecká polícia už má 16 podozrivých z útokov na ženy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Polícia
V okolí kolínskej hlavnej železničnej stanice sa počas vítania nového roka zhromaždila približne tisícka mužov, spomedzi ktorých sa vyčlenili menšie skupiny výtržníkov zameriavajúcich sa prevažne na ženy. Foto: SITA/AP

KOLÍN NAD RÝNOM 7. januára (WebNoviny.sk) – Nemecká polícia v súčasnosti eviduje 16 podozrivých z podielu na hromadnom prepadávaní žien počas silvestrovskej noci v Kolíne nad Rýnom, vo väčšine prípadov však zatiaľ nepozná ich meno a vychádza iba z podoby rozpoznateľnej z fotografií a videozáznamov. Informoval o tom dnes policajný hovorca, ktorého cituje agentúra DPA. „Preverujeme teraz, či sú naozaj spojení s týmito činmi,“ povedal nemenovaný hovorca.

Počet podaných trestných oznámení v súvislosti s prepadávaním počas silvestrovských osláv medzičasom stúpol na 121. V okolí kolínskej hlavnej železničnej stanice sa počas vítania nového roka zhromaždila približne tisícka mužov, spomedzi ktorých sa vyčlenili menšie skupiny výtržníkov zameriavajúcich sa prevažne na ženy. Tie sa údajne ocitali v obkľúčení, kde ich sexuálne obťažovali a okrádali. Samotné obete i svedkovia vypovedali, že páchatelia boli prevažne severoafrického alebo arabského výzoru.

Polícia už podľa DPA zatkla viacerých podozrivých severoafrického pôvodu, a to aj mimo Kolína nad Rýnom, pričom išlo väčšinou o prípady krádeží. Z vyšetrovania však vyplynulo, že títo muži mohli mať podiel aj na prepadávaní pri kolínskej hlavnej stanici. Dvaja podozriví, ktorých zatkli 2. januára priamo v Kolíne nad Rýnom, zostávajú vo vyšetrovacej väzbe. Približne tri štvrtiny obetí týchto prepadnutí, ktoré sa prihlásili polícii, sa sťažovali na sexuálne obťažovanie, k okradnutiu došlo údajne v najmenej 50 prípadoch. Dve spomedzi známych obetí nahlásili polícii znásilnenie.

Hromadné prepadávanie mužmi pochádzajúcimi zjavne z cudziny vyvolalo v Nemecku pobúrenie v období, keď je táto krajina vystavená nebývalej imigrácii, podľa kolínskej starostky Henriette Rekerovej však nič nenasvedčuje tomu, že by boli páchateľmi utečenci. Nemecký minister spravodlivosti Heiko Maas dnes napriek tomu varoval žiadateľov o azyl, že v prípade účasti na hromadnom prepadávaní môžu očakávať vyhostenie.

Podľa stredajšieho vyhlásenia nemeckého ministra vnútra Thomasa de Maziera, ktoré cituje agentúra AP, musí rátať s deportáciou ktokoľvek, kto (v Nemecku) spácha závažný zločin. „Ak sa ukáže, že páchateľmi boli utečenci, tak potom nemajú právo byť našimi hosťami,“ cituje AP podobné vyjadrenie šéfa Kresťanskosociálnej únie Bavorska Andreasa Scheuera pre denník Bild.

Hlavná železničná stanica v Kolíne
Foto: SITA/AP

Niektorí z páchateľov sexuálnych útokov počas silvestrovskej noci v Kolíne nad Rýnom tvrdili, že sú sýrski utečenci. Jeden z nich policajtom dokonca povedal: „Som Sýrčan! Musíte so mnou zaobchádzať vľúdne! Pani Merkelová ma pozvala“. Napísal to dnes britský denník Independent, pričom sa odvolal na uniknutú internú správu nemeckej polície.

Denník pripomenul, že na kolínskej hlavnej železničnej stanici došlo k takmer 100 sexuálnym útokom voči ženám zo strany mužských gangov. Svedkovia tvrdili, že páchatelia boli severoafrického alebo arabského výzoru.

Podľa anglickej verzie stránky týždenníka Der Spiegel sa v internej policajnej správe zo 4. januára uvádza, že polícia stratila kontrolu nad situáciou. Autor správy, vysokopostavený predstaviteľ polície, napísal: „Ženy, so sprievodom alebo bez, doslova bežali ‚uličkou‘ v dave silno opitých mužov, ktorí sa slovami ani nedajú opísať.“ Davu mužov na stanici a pred ňou podľa neho prítomnosť polície vôbec nevadila.

Podľa správy policajti narazili na mnoho rozrušených, plačúcich a vystrašených ľudí, najmä žien a dievčat, a hovorili o „bitkách, krádežiach, sexuálnych útokoch na ženy“. Za páchateľov boli opakovane označené skupiny prisťahovalcov. Identifikácia páchateľov „už nebola, bohužiaľ, možná“, dôvod je ten, že „bezpečnostné sily neboli schopné zvládnuť všetky incidenty, útoky, zločiny atď. Jednoducho sa toho dialo príliš veľa v rovnakom čase“, uvádza sa v správe. Policajti boli údajne frustrovaní z toho, že nemohli pomôcť všetkým obetiam.

Interná správa ďalej uvádza, že policajtom bolo bránené preraziť si cestu k ľuďom volajúcim o pomoc, svedkovia boli terčom zastrašovania, ak by určili identitu páchateľov a niektorí z výtržníkov údajne pred policajtmi demonštratívne roztrhali svoj doklad o povolení na pobyt. Jeden z nich povedal: „Nemôžete sa ma dotknúť. Zajtra sa vrátim a budem mať nový.“ Správa však nepotvrdila, či išlo o pravé dokumenty.

Okrem toho dav ľudí ignoroval nariadenie polície, aby opustil priestory. Zadržanie páchateľov a ich vzatie do väzby nebolo možné kvôli nedostatku prostriedkov. Podľa autora správy panovali obavy, že došlo k vážnym zraneniam či dokonca úmrtiam. Preto sa rozhodlo zasiahnuť na námestí pred stanicou. Na policajtov však začal dav hádzať zábavnú pyrotechniku a sklenené fľaše. Správa opisuje celú situáciu ako „chaotickú a nehanebnú“.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Heiko Maas