Česko zaplatilo za unesené dievčatá šesť miliónov dolárov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Hana Humpalová, Antonie Chrástecká
Foto: facebook.com, Hanka a Tonča Domů

PRAHA 7. februára (WebNoviny.sk) – Česko údajne zaplatilo šesť miliónov dolárov výkupného za dve české dievčatá unesené v Pakistane. Tvrdí to týždenník Respekt v najnovšom čísle, ktoré sa dostane do predaja v pondelok, informovali české médiá.

Televízna stanica ČT24 informovala, že jedna z mladých žien prijala islamskú vieru a podľa Respektu sa dokonca k svojim väzniteľom pokúsila vlani vrátiť. Antoniu Chrásteckú a Hanu Humpálovú, ktoré sa vydali do Iránu samostatne, držala dva roky v zajatí zrejme al-Káida. Vlani v marci vyjednala ich prepustenie zo zajatia turecká charitatívna organizácia IHH. Minister vnútra Milan Chovanec po prepustení dievčat vyhlásil, že „český štát nevyjednáva s teroristami a neplatí výkupné“.

Týždenník Respekt však uvádza, že o výkupnom za dievčatá začala rokovať už úradnícka vláda Jiřího Rusnoka, ktorá pôsobila od júla 2013 do januára 2014. Dovtedy Česko výkupné nikdy neriešilo. Únoscovia však oznámili svoju požiadavku – 20 miliónov dolárov za obe dievčatá, až za vlády premiéra Bohuslava Sobotku. A začalo sa zjednávať. Jeden z účastníkov rokovaní podľa Respektu povedal: „Prevážilo, že nik z nás si nechcel vziať na zodpovednosť, že by sme mohli spôsobiť tým dievčatám smrť. Zhoda na zaplatení tak bola napokon jednomyseľná,“ informoval server iDNES.cz.

Peniaze na výkupné uvoľnilo zo svojich rezerv ministerstvo financií a odovzdalo ich civilnej rozviedke, odkiaľ prešli do rúk únoscov. Chrástecká pracuje ako koordinátorka neziskovej organizácie, ktorá pomáha znevýhodneným. Humpálová sa však vlani na jeseň podľa tajných služieb pokúsila vrátiť do Iránu. Keďže jej cestu považovali za bezpečnostné riziko, bola zadržaná na tureckých hraniciach a vrátená do Česka, dodala ČT24, Týždenník Respekt prináša informáciu o zaplatení výkupného únoscom Českom v čase, kedy vláda vymenila päť Čechov unesených v Libanone za prepustenie libanonského agenta tajnej služby Alího Fajáda, o ktorého vydanie žiadali Spojené štáty. V prípade je viacero nejasností, ktoré sú predmetom vyšetrovania.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Antonie ChrásteckáHana Humpalová
Firmy a inštitúcie Al-Kájda