EÚ možno pozastaví bezvízový styk občanom USA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Európska únia
Foto: ilustračné, Thinkstock

Brusel 8. apríla (WebNoviny.sk) – Európska únia bude nasledujúci týždeň zvažovať otázku toho, či občanom USA dočasne pozastaví právo navštíviť 28-členný blok bez víz, pretože niektorí Európania ešte stále nemajú rovnakú možnosť bezvízového styku so Spojenými štátmi. Informovala o tom dnes tlačová agentúra DPA.

Európa je hlavnou zámorskou destináciou pre amerických cestujúcich a turistov. V roku 2014 podniklo cestu do Európy takmer 12 miliónov Američanov, vyplýva z údajov amerického Národného úradu pre cestovanie a cestovný ruch. Američania môžu navštíviť krajiny EÚ bez víz na tri mesiace.

Pozastavenie tohto práva by mohlo viesť k napätiu medzi EÚ a USA, a to práve v čase, keď pracujú na dokončení historickej dohody o voľnom obchode.

„Naším cieľom zostáva úplné recipročné zrušenie vízovej povinnosti s našimi strategickými partnermi a konštruktívne na tom s nimi pracujeme,“ povedala novinárom v utorok 5. apríla v Bruseli hovorkyňa Európskej komisie (EK) Mina Andrejevová.

Čas však rýchlo plynie a blíži sa konečný termín 12. apríla, do ktorého môže exekutíva EÚ odporučiť ročné pozastavenie bezvízového styku pre amerických občanov, ak občania EÚ ešte stále nebudú mať rovnaké právo na opačnej strane Atlantického oceánu.

USA by mali ešte udeliť právo na bezvízový styk cestujúcim z členských krajín EÚ ako Bulharsko, Chorvátsko, Cyprus, Poľsko a Rumunsko – ich občanom až príliš často Spojené štáty zamietajú žiadosť o víza, upozornila EK v správe z vlaňajšieho novembra.

Dôvody zamietnutia žiadostí neboli v správe uvedené. Európska komisia bude o tomto probléme diskutovať v utorok 12. apríla. Ak odporučí pozastavenie bezvízového styku pre amerických občanov, toto opatrenie môže vstúpiť do platnosti až po štyroch mesiacoch, čo poskytne členským štátom EÚ a Európskemu parlamentu čas na prípadné námietky.

Austrália, Barbados, Brunej, Kanada a Japonsko boli takisto v novembrovej správe EK označené za krajiny, ktoré majú problém s uplatňovaním vízovej obojstrannosti.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia