Nemci uznali masakru Arménov za genocídu, Turecko zúri

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Arméni
Obete arménskej genocídy v Turecku, 1915. Foto: SITA/AP

Berlín 2. júna (WebNoviny.sk) – Nemecký Spolkový snem (Bundestag) vo štvrtok takmer jednomyseľne prijal rezolúciu, v ktorej uznal masakru Arménov osmanskými Turkami počas prvej svetovej vojny za genocídu. Turecko vopred varovalo, že uznesenie poškodí vzťahy medzi Berlínom a Ankarou.

Schválenie rezolúcie sa očakávalo, keďže jej návrh podporovala vládnuca koalícia i opoziční Zelení. Proti vyhláseniu, ktoré má len symbolický význam, hlasoval napokon len jeden poslanec a jeden sa zdržal, oznámil podľa spravodajskej televízie n-tv predseda Spolkového snemu Norbert Lammert.

Turci odvolali svojho veľvyslanca

V reakcii na rozhodnutie Spolkového snemu turecký vicepremiér Numan Kurtulmuš uviedol, že nemeckí poslanci urobili „historickú chybu“.

Turecko už v tejto súvislosti povolalo na konzultácie do Ankary svojho veľvyslanca v Berlíne Hüseyina Avniho Karsliogla. Podľa Kurtulmuša je krok nemeckých zákonodarcov „nezlučiteľný s priateľskými vzťahmi medzi Tureckom a Nemeckom. Turecko považuje toto rozhodnutie za neplatné“, citoval jeho vyjadrenie denník Hürriyet.

Kurtulmuš vyslovil presvedčenie, že rezolúcia odsúhlasená v Bundestagu je založená na skreslených a nepodložených tvrdeniach. Zdôraznil, že posudzovanie kontroverznej arménskej otázky nepatrí do kompetencie politikov, ale vedcov a historikov. „Samozrejme, že na toto rozhodnutie zareagujeme potrebným spôsobom na všetkých úrovniach,“ povedal podpredseda tureckej vlády. Šéf tureckej diplomacie Mevlüt Čavušoglu zase v spojitosti s rezolúciou vyhlásil, že sa Nemecko snaží znevažovaním histórie iných krajín vyrovnať s temnými stránkami vlastných dejín.

Hlasovanie oddialili obavy o vzťahy

Hlasovanie sa malo pôvodne uskutočniť už vlani, bolo však odložené kvôli obavám z poškodenia turecko-nemeckých vzťahov. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v utorok varoval Nemecko pred schválením rezolúcie. Ak k tomu dôjde, „prirodzene to poškodí budúce diplomatické, ekonomické, obchodné, politické a vojenské vzťahy medzi oboma krajinami, ktoré sú členmi NATO“, vyhlásil Erdogan.

Väčšina historikov sa zhoduje na tom, že systematické vyvražďovanie Arménov a ich deportácie Osmanskou ríšou, predchodkyňou moderného Turecka, si v rokoch 1915 a 1916 vyžiadali až 1,5 milióna mŕtvych. Ankara však argumentuje tým, že Arméni, Turci a príslušníci ďalších národností boli obeťami občianskej vojny.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Mevlüt ČavušogluRecep Tayyip ErdoganTayyip Erdogan