Nobelovu cenu za mier získal Juan Manuel Santos

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Juan Manuel Santos
Juan Manuel Santos Foto: SITA/AP

OSLO 7. októbra (WebNoviny.sk) – Nositeľom Nobelovej ceny za mier za rok 2016 sa stal kolumbijský prezident Juan Manuel Santos (65). Oznámil to v piatok v Osle nórsky Nobelov výbor.

Santos sa podľa výboru zaslúžil o ukončenie vyše 50 rokov trvajúcej občianskej vojny v Kolumbii, ktorá si vyžiadala najmenej 220 000 ľudských životov a vyhnala zo svojich domovov takmer šesť miliónov ľudí, uviedla predsedníčka Nobelovho výboru Kaci Kullmannová-Fiveová.

Santos vyjadril „ohromenie“, „veľkú vďačnosť“ a bol „prekvapený“, uviedol tajomník Nobelovho výboru Olav Njölstad, ktorý sa s prezidentom Kolumbie spojil telefonicky. „Povedal, že to (ocenenie) je ‚neuveriteľne dôležité‘ pre budúcnosť mierového procesu v Kolumbii,“ dodal Njölstad, ktorého citovala agentúra DPA.

Nobelov výbor zároveň vo vyhlásení uviedol, že ocenenie je potrebné chápať aj ako prejav pocty Kolumbijčanom, ktorí sa napriek veľkým útrapám nevzdali nádejí na spravodlivý mier, a takisto všetkým účastníkom, ktorí prispeli k mierovému procesu. Pocta je v neposlednom rade venovaná množstvu obetí občianskej vojny, uviedol Nobelov výbor vo vyhlásení.

Nobelova cena za mier

Nobelova cena za mier sa udeľuje „osobe alebo organizácii, ktorá vykonala najviac pre bratstvo medzi národmi, pre zrušenie alebo zmenšenie existujúcich armád či usporiadanie a propagáciu mierových kongresov“.

Na rozdiel od ostatných Nobelových cien ju neudeľuje Švédska akadémia vied, ale nórskym parlamentom vymenovaný Nobelov výbor. Je súčasne jedinou Nobelovou cenou, ktorej laureáta neoznamujú v Štokholme, ale v Osle.

Vlani získalo Nobelovu cenu mieru kvarteto pre národný dialóg v Tunisku za svoj príspevok k budovaniu pluralitnej demokracie v krajine v roku 2011.

„Prezident Santos inicioval rokovania, ktoré vyvrcholili uzavretím mierovej dohody medzi kolumbijskou vládou a povstalcami z FARC (Revolučných ozbrojených síl Kolumbie), a dôsledne sa snažil posúvať mierový proces vpred. Dobre vedel, že dohoda bola kontroverzná, pomáhal však pri zaistení toho, aby kolumbijskí voliči mohli vyjadriť svoj názor na mierovú dohodu v referende. Výsledok hlasovania ale nebol taký, aký prezident Santos chcel: tesná väčšina z viac ako 13 miliónov Kolumbijčanov, ktorí odovzdali svoje hlasovacie lístky, povedala dohode nie. Tento výsledok vytvoril veľkú neistotu, pokiaľ ide o budúcnosť Kolumbie. Existuje reálne nebezpečenstvo, že mierový proces bude zastavený a opäť prepukne občianska vojna. Preto je oveľa dôležitejšie, aby obe strany na čele s prezidentom Santosom a vodcom povstalcov z FARC Rodrigom Londoňom naďalej dodržiavali prímerie. Skutočnosť, že väčšina voličov nepodporila dohodu, však nevyhnutne neznamená, že mierový proces je mŕtvy,“ konštatoval Nobelov výbor.

Reakcie svetových osobností na udelenie Nobelovej ceny prezidentovi Kolumbie

Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun: „Mierový proces (v Kolumbii) by mal inšpirovať celý svet.“

Predseda Európskej rady Donald Tusk: „Kolumbia si zaslúži mier. Nobelova cena mieru je uznaním snáh môjho priateľa Juana Manuela Santosa s FARC (Revolučnými ozbrojenými silami Kolumbie) a povzbudzuje k presadeniu historickej (mierovej) dohody.“

Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Federica Mogheriniová: „Oslavujeme dnes ohromný úspech človeka, ktorý sa snažil o zmierenie od úplne prvého dňa svojho mandátu.“

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg: „Blahoželám kolumbijskému prezidentovi Juanovi Manuelovi Santosovi. Ďakujem za vaše úsilie ukončiť občiansku vojnu.“

Pakistanská ľudskoprávna aktivistka Malála Júsafzajová, držiteľka Nobelovej ceny mieru za rok 2014: „V roku s takou mierou násilia, strát a beznádeje nám prezident Santos pripomína, že musíme ďalej pracovať na tom, aby sme ukončili utrpenie, a nikdy sa nesmieme vzdávať nádeje na mier.“

Dobrovoľnícka humanitárna organizácia Sýrska civilná ochrana, známa tiež ako Biele helmy, ktorá bola takisto kandidátom na tohtoročnú Nobelovu cenu mieru: „Blahoželáme ľudu a prezidentovi Kolumbie. Úprimne vám želáme mier.“

Nemecký spolkový prezident Joachim Gauck: „Váš boj za mier má byť aj príkladom pre iných, ako v zdanlivo bezvýchodiskových situáciách ďalej budovať mosty, aby sa skončilo násilie a ľuďom bola daná nová perspektíva.“

Nemecká spolková kancelárka Angela Merkelová prostredníctvom svojho hovorcu: Ocenenie Santosa by malo byť vnímané ako „povzbudenie k pokračovaniu v tejto ceste“.

Ole von Uexküll, riaditeľ štokholmskej nadácie Right Livelihood Award, ktorá udeľuje tzv. alternatívne Nobelove ceny: „Nie je to predčasné ocenenie, aj keď referendum (o mierovej dohode v Kolumbii) cez víkend stroskotalo. Naopak, prišlo presne v tom správnom časovom okamihu.“

Nórska premiérka Erna Solbergová: „Blahoželám svojmu priateľovi Juanovi Manuelovi Santosovi k získaniu Nobelovej ceny mieru. Je to popudom k pokračovaniu v mierovom procese v Kolumbii.“

Belgický premiér Charles Michel: „Nobelova cena mieru je uznaním pre Kolumbijčanov, ktorí sa nevzdali nádeje.“

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Angela MerkelováJuan Manuel SantosMalála Júsafzajová