Svetová rekordérka na 1500 m nezískala v Riu očakávané zlato

Letná olympiáda Rio de Janeiro 2016 - dvanásty deň
Zlato v behu na 1500 m získala Faith Chepngetich Kipyegonová, na druhom mieste skončila Genzebe Dibabová. Rio de Janeiro, 16. august 2016. Foto: SITA/AP

RIO DE JANEIRO 17. augusta (WebNoviny.sk) – Svetová rekordérka, Etiópčanka Genzebe Dibabová, nezískala očakávané zlato na 1500 m na olympijských hrách v Riu de Janeiro, ale médiá viac zaujímali okolnosti dopingového podozrenia sprevádzajúce nedávne zatknutie jej trénera.

OH 2016

Jama Aden strávil v júni tri dni vo vyšetrovacej väzbe, lebo v jeho hotelovej izbe neďaleko Barcelony našli stopy EPO a ďalších zakázaných látok. Potom ho síce prepustili, ale vyšetrujú ho na slobode z podozrení, že dodáva atlétom zo svojej skupiny doping. Zároveň nemôže opustiť Španielsko.

„Celosvetový rozruch okolo trénera ma hlboko zasiahol a negatívne ovplyvnil moju výkonnosť. Rozprávala som sa s Jamom a môžem potvrdiť, že všetko, čo spolu robíme, je len tréning a potom dokazovanie výkonnosti v súťažiach. Som krištáľovočistá,“ uviedla Genzebe Dibabová.

Obrazom: Letná olympiáda Rio de Janeiro – 12. deň

Médiá v dejisku OH prostredníctvom tlmočníka informovala, že nemá čo skrývať a počas prípravného obdobia pred Riom bola testovaná až päťkrát či šesťkrát. A čo sa stane s jej trénerom po skončení vyšetrovania? „Nemám nové informácie od španielskej polície, ale ak sa ukáže, že podozrenia z dopingu nie sú opodstatnené, mali by sme zostať spolu,“ dodala Dibabová. Dvadsaťpäťročná Etiópčanka vlani v Pekingu získala titul majsterky sveta na 1500 m, v Monte Carle prekonala svetový rekord (3.50,07 min) a stala sa aj Svetovou atlétkou roka.

K celosvetovej pliage športovcov sa krátko vyjadrili aj ďalšie dve medailistky behu na 1500 m z Ria de Janeiro. Zlatá Keňanka Faith Chepngetich Kipyegonová len potvrdila, že krajina a jej športovci momentálne prežívajú ťažké obdobie pod drobnohľadom komisárov a všetko sa odohráva v duchu „pravidiel antidopingu.“

Bronzová Američanka Jennifer Simpsonová, prvá olympijská medailistka z tejto krajiny na 1500 m, v tejto súvislosti poznamenala: „Pre mňa osobne je podstatné, akými ľuďmi sa počas života obklopím. A môžem povedať, že sú to ľudia, na ktorých som hrdá, že sú súčasťou môjho sveta. To by malo platiť aj o tréneroch.“

ATLETIKA – 1500 m – ženy:

1. Faith Chepngetich Kipyegonová (Keňa) 4:08,92 min, 2. Genzebe Dibabová (Et.) 4:10,27, 3. Jennifer Simpsonová (USA) 4:10,53, 4. Shannon Rowburyová (USA) 4:11,05, 5. Sifan Hassanová (Hol.) 4:11,23, 6. Meraf Bahtová (Švéd.) 4:12,59, 7. Laura Muirová (V. Brit.) 4:12,88, 8. Dawit Seyaumová (Et.) 4:13,14.

Samsung_reklama

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom