Aktualizované: Svetoví lídri odsudzujú útoky v Londýne a vyjadrujú solidaritu

Teroristický útok v Londýne
Foto: ilustračné, AP Photo/Matt Dunham
  • aktualizované 4. júna, 11:48

LONDÝN 4. júna (Webnoviny.sk) – Na sobotňajší útok v Londýne, keď biela dodávka narazila do ľudí na moste London Bridge a v Borough Market reagujú aj predstavitelia iných štátov, ktorí vyjadrujú solidaritu s obeťami útoku, ich pozostalými a s Londýnčanmi.

Nemecko stojí odhodlane na strane Británie

Nemecká kancelárka Angela Merkelová vyjadrila sústrasť a solidaritu s Britániou. „Moje myšlienky sú s obeťami útoku a ich rodinami,“ uviedla. „Dnes, bez ohľadu na všetky prekážky, sme spojení v hrôze a smútku, ale aj v odhodlaní,“ konštatovala Merkelová a dodala, že Nemecko stojí „pevne a odhodlane“ na strane Británie v boji proti terorizmu.

Konzervatívna strana premiérky Theresy Mayovej oznámila, že v dôsledku útokov prerušila predvolebnú kampaň. Predčasné parlamentné voľby sa uskutočnia 8. júna.

Útoky odsúdili aj českí vládni predstavitelia

„Myslím na rodiny obetí, česká vláda vyjadruje silnú podporu Británii v jej boji s bezohľadným terorizmom,“ napísal na Twitteri premiér Bohuslav Sobotka.

„Odsudzujem ďalší z ohavných útokov na nevinných. Vyjadrujem úprimnú sústrasť rodinám obetí. Dúfam v uzdravenie všetkých zranených,“ napísal na Twitteri minister zahraničných vecí Lubomír Zaorálek.

Austrália sa vzoprie teroristom

Pri sobotňajších útokoch teroristov v Londýne utrpeli zranenia aj dvaja Austrálčania, oznámil austrálsky premiér Malcolm Turnbull. Informoval o tom denník Sydney Morning Herald.

„Tento útok je ďalším krutým príkladom novej reality, v ktorej žijeme, všadeprítomnej hrozby vražedných islamistických teroristov, ktorí majú za cieľ poškodiť naše spoločenstvá, náš spôsob života a slobody, ktoré si vážime… Nikdy sa nepodvolíme terorizmu. Teroristom sa vzoprieme,“ uviedol Turnbull na tlačovej konferencii a vyhlásil: „Nájdeme ich, zničíme ich, zabijeme ich.“

Juncker myslí na obete a ich rodiny

Predseda Európskej rady Donald Tusk v reakcii na útok vyhlásil, že „Európa stojí pri Spojenom kráľovstve v boji proti terorizmu“. Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker reagoval, že jeho „myšlienky a modlitby sú s obeťami a ich rodinami“. 

Španielsky premiér Mariano Rajoy vyjadril „solidaritu a podporu“ Británii.

Rusko vyjadrilo sústrasť britskému národu

Ruský prezident Vladimir Putin odsúdil sobotňajší teroristický útok v Londýne a vyjadril sústrasť britskému národu, uviedol hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Citovala ho agentúra TASS.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Angela MerkelováBohuslav SobotkaDmitrij PeskovDonald TuskJean-Claude JunckerLubomír ZaorálekMalcolm TurnbullMariano RajoyVladimir Putin