Svetoví lídri prijali päťročný plán pre Afganistan

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Clintonová
Foto: SITA, AP

LONDÝN 28. januára (WEBNOVINY) – Svetové mocnosti sa dohodli na päťročnej perspektíve, počas ktorej Afganistan plne prevezme zodpovednosť nad bezpečnosťou v krajine, uvádza sa v záverečnom komuniké medzinárodnej bezpečnostnej konferencie o Afganistane v Londýne. Delegácie z takmer 70 krajín tiež odsúhlasili, že v prvom roku procesu odovzdávania kompetencií prispejú Kábulu dotáciou vo výške 100 miliónov eur. Informáciu potvrdil šéf britskej diplomacie David Miliband. Peniaze majú slúžiť na realizáciu takzvaného Národného reintegračného plánu.

Odovzdávanie kompetencií z misie Medzinárodných síl pre podporu bezpečnosti (ISAF) do rúk afganským národným bezpečnostným jednotkám začne do konca tohto roka najneskôr začiatkom roku 2011. Komuniké tiež podporilo prezidenta Hámida Karzaja a jeho plán pre mier a obnovu pod podmienkou, že sa vyhne násiliu a preruší kontakty s al-Kájdou.

Afganská vláda sa rozhodla pozvať vodcov militantného hnutia Taliban k zasadaniu takzvanej Veľkej rady, ktorá by sa mala zísť začiatkom tohto roka. Afganci sa takýmto spôsobom snažia mierovou cestou vyriešiť konflikt v krajine. Uviedla to počas londýnskej konferencie afganská delegácia. „Určite pozveme Taliban,“ uviedol hovorca afganského prezidenta Hámida Karzaja Hámid Elmi. „Využijeme všetky možnosti, susedské krajiny, medzinárodnú komunitu a kráľa Saudskej Arábie, aby sa nám podarilo pozvať Taliban,“ dodal.

Veľká rada sa skladá z kmeňových vodcov a tí sa schádzajú nepravidelne a riešia krízové situácie. Naposledy rokovali v roku 2003 a prejednávali schválenie novej afganskej ústavy. Po zasadaní Rady starejších vytvorí afganská vláda Národnú radu pre mier, stratégiu a reintegráciu.

V súčasnosti sa v Afganistane nachádza okolo 113 tisíc zahraničných vojakov, ktorí podporujú afganskú vládu v boji proti militantnému Talibanu. Americký prezident Barack Obama prisľúbil poslať do krajiny 30 tisíc dodatočných vojakov, navýšenie jednotiek avizovali v tomto roku už aj ďalší koaliční spojenci.

TALIBAN: Konferencia o Afganistane je len propagandou

Afganské radikálne hnutie Taliban bagatelizovalo štvrtkovú konferenciu o budúcnosti krajiny ako propagandistický trik a vyjadrilo presvedčenie, že neprinesie žiadne výsledky. Informovala o tom americká nezisková organizácia SITE Intelligence Group, ktorá sleduje aktivity extrémistických skupín na internete. Podľa citovaného vyhlásenia „chcú vojnychtiví vládcovia pod vedením (prezidenta USA) Obamu a (britského premiéra) Browna oklamať svetovú verejnosť usporiadaním konferencie v Londýne s cieľom ukázať, že ľudia ich stále podporujú“. V prípade, že účastníci „opäť raz predĺžia vojenskú, ekonomickú, kultúrnu a politickú okupáciu (Afganistanu), táto konferencia bude obyčajným balamutením ako tie ostatné“, dodáva podľa SITE Taliban.

„Je veľmi smutné, že okupanti pod vedením USA sú rozhodnutí zotrvať na vojenskom prístupe k tejto otázke,“ hodnotí postup spojencov zosadené hnutie, ktoré proti nim vedie povstanie. Protivníkov varuje, že sa musia stiahnuť „ak sa chcú vyhnúť ďalším finančným a ľudským stratám“. Vyhlásenie zároveň odmieta plán, ktorým chce afganský prezident Hámid Karzaj osloviť umiernených prívržencov Talibanu. „Vyhlasujú, že poskytnú peniaze, zamestnanie a príležitosť viesť pohodlný život v cudzine tým mudžáhidom, ktorí pristúpia na zrieknutie sa džihádu.“ Táto snaha je však „neopodstatnená a márna“, keďže mudžáhidovia nesledujú „materiálne ciele“. Súčasnú afganskú vládu pritom Taliban hodnotí ako „pašerákov omamných látok, porušovateľov ľudských práv, skorumpované osoby, národných zradcov a zlodejov súkromného majetku občanov“.

Svetové mocnosti sa v Londýne dohodli na päťročnom výhľadovom pláne, ktorý predpokladá úplné prevzatie zodpovednosti za bezpečnosť v krajine afganskými silami. Delegácie z takmer 70 krajín tiež odsúhlasili, že v prvom roku procesu odovzdávania kompetencií poskytnú Kábulu finančnú podporu vo výške 100 miliónov eur. Prechod kompetencií z misie Medzinárodných síl pre podporu bezpečnosti (ISAF) do rúk afganským bezpečnostným silám sa má začať do konca tohto roka, najneskôr však začiatkom roku 2011.

Afganská vláda sa rozhodla pozvať vodcov militantného hnutia Taliban na zasadanie takzvanej Veľkej rady, ktorá by sa mala zísť začiatkom tohto roka. Afganci sa takýmto spôsobom snažia mierovou cestou vyriešiť konflikt v krajine, uviedla počas londýnskej konferencie afganská delegácia. Veľkú radu tvoria afganskí kmeňoví vodcovia, ktorí sa nepravidelne schádzajú a riešia krízové situácie. Naposledy rokovali v roku 2003 a prerokúvali schválenie novej afganskej ústavy.

SITA/AFP

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Barack ObamaHámid Karzaj
Firmy a inštitúcie ISAF Medzinárodné bezpečnostné a pomocné sily