Svetoví lídri si v Poľsku pripomenuli začiatok druhej svetovej vojny, zazvonili na pamätný zvon

Andrzej Duda
Poľský prezident Andrzej Duda zvoní na zvon s názvom "Pamäť a varovanie". Foto: SITA/AP

Vo Varšave sa v nedeľu uskutočnilo spomienkové podujatie pri príležitosti 80. výročia vypuknutia druhej svetovej vojny, ktorá sa začala 1. septembra 1939 útokom nacistického Nemecka na Poľsko.

Na ceremónii, ktorá sa konala na Piludského námestí, sa zúčastnili poľský prezident Andrzej Duda a predstavitelia desiatok krajín vrátane nemeckého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera, kancelárky Angely Merkelovej, ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského či amerického viceprezidenta Mikea Pencea.

Varovali pred ďalšími konfliktmi

Všetci prítomní štátnici na podujatí zazvonili na zvon s názvom „Pamäť a varovanie„, čím si uctili bojovníkov a obete vojny a varovali pred ďalšími konfliktmi.

Nemecký prezident vo svojom prejave počas podujatia nazval druhú svetovú vojnu „nemeckým zločinom„, na ktorý jeho krajina nikdy nezabudne. Nemecký útok na Varšavu a Poľsko je podľa jeho slov „bolestivým dedičstvom„. Už ráno Steinmeier pritom počas spomienkovej akcie v meste Wielun požiadal o odpustenie.

Duda v prejave apeloval na svetových lídrov, aby nezatvárali oči pred súčasnými imperialistickými tendenciami a nútenými zmenami hraníc. Nemenoval konkrétnu krajinu, no tým, že spomenul agresiu proti Gruzínsku a Ukrajine naznačil, že tým myslel Rusko. Ruského prezidenta Vladimira Putina na spomienkové podujatie v Poľsku nepozvali. „Odvrátenie zraku nie je recept na zachovanie mieru. Je to jednoduchý spôsob, ako odsúhlasiť ďalšie útoky,“ podotkol Duda.

Pence pochválil Poliakov

Poľský prezident tiež zdôraznil potrebu pamätať na druhú svetovú vojnu. „Pamätáme si. Musíme si pamätať, a preto tu sme,“ vyhlásil Duda. Spomenul pritom 80 miliónov úmrtí, ktoré z druhej svetovej vojny urobili „najväčší ozbrojený konflikt v histórii ľudstva„. „Budeme naďalej s vďakou pamätať na všetkých, ktorí bojovali a ktorí dali svoje životy za slobodný svet,„dodal.

Poctu Poliakom vzdal aj Pence, ktorý do Varšavy prišiel namiesto prezidenta Donalda Trumpa, ktorý zostal v Spojených štátoch pre blížiaci sa hurikán Dorian. „Zatiaľ, čo srdcia každého Američana sú s našimi spoluobčanmi v ceste masívnej búrky, dnes si pripomíname, ako narastajúca búrka 20. storočia prepukla vo vojnu a inváziu, po ktorej nasledovali nevysloviteľné ťažkosti a hrdinstvo poľského ľudu,“ vyjadril sa americký viceprezident. Pence pochválil Poliakov za to, že nikdy nestratili nádej a neprepadli zúfalstvu. „Vaši utláčatelia sa vás pokúšali zlomiť, ale Poľsko sa zlomiť nepodarilo,“ dodal.

Na začiatku spomienkového podujatia vojaci zaspievali poľskú hymnu a vztýčili štátnu vlajku. Pred spomínaným zvonením zase vypálili 21 sálv z diel. Ceremóniu ukončila vojenská prehliadka.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrzej DudaAngela MerkelováFrank-Walter SteinmeierMike Pence