Svetový pohár v Jasnej sa blíži, Francúzkam sa páči príroda

Jasná
Výstavba tribún v rámci príprav na preteky v zjazdovom lyžovaní Audi FIS Ski World Cup v Jasnej. Demänovská Dolina, 25. február 2016. Foto: SITA/Marek Mrviš

JASNÁ 25. februára (WebNoviny.sk) – Do začiatku pretekov Svetového pohára alpských lyžiarok v Jasnej zostáva niečo vyše osem dní a slovenské reprezentantky Veronika Velez-Zuzulová a Petra Vlhová sú už priamo v dejisku.

Vlhová sa v Jasnej predstaví dvakrát

Vo štvrtok trénovali síce ešte nie na majstrovskom svahu, ale na susednej „sedmičke“ v podmienkach, ktoré by sa dali nazvať pravými zimnými.

Petra Vlhová
Foto: SITA/Marek Mrviš

Teplota päť stupňov bod bodom mrazu, husté sneženie, vietor a z toho plynúca slabšia viditeľnosť. Samozrejme, to všetko pri plnej vyťaženosti strediska počas školských jarných prázdnin, ale aj s množstvom turistov zo zahraničia. „Bolo to trošku ťažšie, podmienky neboli optimálne, hore dosť fúkalo, aj podklad bol iný. Po dlhom čase som však stála na obrákových lyžiach, čiže bol to dobrý deň pre pocit,“ uviedla po predpoludňajšom tréningu Petra Vlhová.

Dvadsaťročná Liptáčka sa na rozdiel od svojej staršej a skúsenejšej kolegyne sa počas prvého marcového víkendu v Jasnej predstaví dvakrát: okrem nedeľňajšieho slalomu aj v sobotňajšom obrovskom slalome. „Nie, neuvažovala som nad tým, že obrák vynechám. Patrí do môjho programu rovnako ako slalom a vôbec by nemal byť problém absolvovať oboje preteky počas dvoch dní. Zo sezóny som na to zvyknutá,“ vysvetlila Vlhová.

Američanka Mikaela Shiffrinová má na Slovensko priletieť v pondelok

Zatiaľ čo rodáčka z neďalekého Liptovského Mikuláša je na svahoch pod Chopkom takmer doma a pozná aj zjazdovku pre Svetový pohár, u Velez-Zuzulovej je to trochu iné. „Priznám sa, že doteraz som na nej jazdila iba voľne, nie súťažne. Poriadne si ju vyskúšam až zajtra. Veľmi sa na to teším. Čo som počula, trať je pripravená výborne. Ľudia z Jasnej sú známi ako veľkí odborníci, ktorí jazdia aj po pretekoch Svetového pohára,“ zdôraznila Velez-Zuzulová.

Veronika Velez Zuzulová
Foto: SITA/Marek Mrviš

Štvrtkové náročné podmienky počas slalomového tréningu si skúsená pretekárka napodiv pochvaľovala: „Prišla zima! Celú sezónu plačeme, že nemáme poriadnu zimu a tá je konečne tu. Určite sa trénuje lepšie, keď sneží, ako keď prší. Podľa mňa boli dnes podmienky výborné,“ skonštatovala druhá žena slalomového hodnotenia Svetového pohára. Priznala, že po dvoch týždňoch, keď sa v tréningu venovala paralelnému slalomu s vyvrcholením na podujatí SP v Štokholme, bolo pre ňu dôležité opäť preorientovať sa na slalom. „Bolo to dobré na roztrénovanie a rozohriatie.“

Slalomový svet sa už pozvoľna sťahuje do Nízkych Tatier. Zatiaľ čo Američanka Mikaela Shiffrinová má na Slovensko priletieť v pondelok, na štvrtkovom tréningu v Jasnej zarezávali okrem Sloveniek aj pretekárky z Francúzska či Rakúska. „Francúzkam sa tu veľmi páči. Oceňujú, že Jasná je stredisko, ktoré obklopuje množstvo stromov a celkovo krásna príroda,“ uviedla Velez-Zuzulová.

Obe elitné Slovenky by sa v piatok a sobotu mali v tréningu predstaviť na „majstrovskej“ trati a potom si dajú krátke voľno. Velez-Zuzulová pôjde domov do Bratislavy za rodinou, ale prioritne sa bude venovať kondičke. „Do Jasnej sa vrátim pár dní pred súťažou a budem sa snažiť zostať v pohode, aby som sa zbytočne nedostala pod tlak. Preteky pred domácimi fanúšikmi si chcem najmä užiť.“

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Mikaela ShiffrinováPetra VlhováVeronika Velez-Zuzulová