51. Barbara Kantorová (obe SR) +8,50 – nepostúpili do 2. kola

7. Denise Karbonová (Tal.) 36

8. Irene Curtoniová (Tal.) 32

9. Jessica Lindellová-Vikarbyová (Švéd.) 29

10. Taina Bariozová (Fr.) 26

Kalendár Svetového pohára 2012/2013 v alpských lyžiarskych disciplínach nájdete —>>> TU.
Slovinka Tina Mazeová sa stala víťazkou sobotňajšieho obrovského slalomu v rakúskom Söldene, úvodného podujatia Svetového pohára 2012/2013 žien v alpských lyžiarskych disciplínach.

„Dosiahnuť tretie víťazstvo na tomto svahu je neuveriteľné. Sezóna sa pre mňa ani nemohla začať lepšie,“ povedala Mazeová.

Dvadsaťdeväťročná Slovinka dosiahla čas 2:31,41 min, druhá skončila domáca pretekárka Kathrin Zettelová (+0,42 s) a tretiu pozíciu obsadila ďalšia domáca lyžiarka Stefanie Köhleová (+1,71), ktorá bola po 1. kole až jedenásta.

„Som veľmi hrdá na môj dnešný výsledok po vlaňajších zdravotných problémoch. Emócie ma úplne premohli, pretože predchádzajúce roky boli pre mňa ťažké,“ uviedla Zettelová, ktorú doplnila Köhleová: „Neskutočné! Umiestnenie na stupňoch víťazov bolo mojím základným cieľom pred týmto súťažným ročníkom a už teraz si môžem stanoviť nové méty.“

Slovenky Veronika Velez-Zuzulová a Barbara Kantorová sa neprebojovali do 2. kola. Velez-Zuzulová skončila na 36. pozícii a Kantorová bola 51. Velez-Zuzulová zaostala v prvom kole za líderkou Mazeovou o 5,28 s.

Sobotňajšie preteky ovplyvnilo nepriaznivé počasie. Organizátori presunuli začiatok druhého kola o hodinu. Pôvodne sa malo začať o 12.45 h, prvá zjazdárka však odštartovala do druhého kola až o 13.45 h.

V nedeľu je v Söldene na programe obrovský slalom mužov, 1. kolo sa začne 9.30 h.

Pre Velez-Zuzulovú mal Sölden napriek chybe význam

Velez-Zuzulová sa na trať obrovského slalomu vydala s číslom 37. Trať bola veľmi dobre pripravená, rozdiely medzi pretekárkami boli veľké. Druhá Tessa Worleyová zaostávala po prvej jazde za Mazeovou o 74 stotín sekundy, ôsma Federica Brignoneová o 2,08 s. Velez-Zuzulovej unikol postup medzi elitnú tridsiatku o 51 stotín sekundy.

„Toto je typický Sölden. Sú tu vždy špecifické preteky, nielen pre mňa, ale aj pre iné pretekárky. Preto ma neprekvapujú veľké časové rozdiely. Súťažím tu
Zuzlova

pravidelne, ale nikdy sa mi tu nedarilo. Dnes som zo začiatku išla dobre, ale dole na rovine som urobila chybu a stratila som rýchlosť. To ma stálo postup do druhého kola,“

uviedla Veronika Velez-Zuzulová, ktorú výkon Mazeovej v prvom kole neprekvapil. „Dnes by s ňou mali problém aj viacerí muži. Išla fantasticky,“ poznamenala Slovenka.

Pred sobotňajšími pretekmi v Söldene vládli obavy z počasia. Meteorológovia predpovedali hmlu, ich prognóza sa aspoň v prvom kole napokon nenaplnila. „Hmla ustúpila a hoci bolo teplo, trať bola veľmi dobre pripravená,“ uviedla Velez-Zuzulová. Dvadsaťosemročná rodáčka z Bratislavy si chcela v Söldene vybojovať účasť v elitnej tridsiatke, čo sa jej nepodarilo. Z rakúskeho ľadovca však neodchádza so zlými pocitmi.

„Hoci mi úvod nového ročníka nevyšiel, je dôležité, že som bola v Söldene. Prvý štart v sezóne SP mi vždy pomôže dostať sa do potrebného tempa a novembrový slalom v Levi už nebude pre mňa pretekárskou premiérou v seriáli v novom súťažnou období. Obrovskému slalomu som na tréningoch venovala veľkú pozornosť, jazdila som ho lepšie ako v minulosti. Dúfam, že to ukážem aj v sezóne, aj keď na víťazstvo v tejto disciplíne to asi nebude,“ doplnila Velez-Zuzulová.

Slovenská lyžiarka sa pred poslednou októbrovou sobotou na tréningoch venovala najmä obrovskému slalomu. Teraz ju už vo švajčiarskom stredisku Diavolezza čaká tréning slalomu, v ktorom najbližšie nastúpi vo Svetovom pohári 10. novembra vo fínskom Levi. Pred pretekmi v Söldene absolvovala v piatok popoludní v jednom zo športových obchodov autogramiádu, na ktorej rozdala desiatky podpisov.

Viac k osobe Anna FenningerováBarbara KantorováKathrin ZettelováTessa WorleyováTina MazeováVeronika Velez-ZuzulováVeronika Zuzulová