Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kriz cintorin
Foto: ilustračné, SITA/Tomáš Somr
31. októbra 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Sviatok všetkých svätých pripomína, že smrťou sa nič nekončí

BRATISLAVA 1. novembra (WEBNOVINY) – Katolícka cirkev si 1. novembra pripomína Sviatok všetkých svätých, na ktorý 2. novembra nadväzuje deň Spomienky na všetkých verných zosnulých.

Ako povedal pre agentúru SITA katolícky kňaz Martin Kramara, Sviatok všetkých svätých je deň, ktorý ľuďom pripomína, že smrťou sa nič nekončí.

Podľa katolíkov existujú tri ciele po smrti

“Sviatok všetkých svätých nám pripomína ľudí, ktorí touto bránou už prešli a teraz žijú s Bohom. Teda nielen tých svätých, ktorých máme v cirkevnom kalendári, ale úplne všetkých, našich predkov, známych aj neznámych ľudí, ktorí po skončení statočného života na zemi prišli do neba,” povedal.

Obrazom: Ľudia na cintorínoch spomínajú na svojich príbuzných

Podľa katolíckej viery existujú po smrti tri “destinácie” – nebeské kráľovstvo, očistec a večné zatratenie, hovorí Kramara. Ako “všetkých svätých” označujeme ľudí prežívajúcich večnú radosť s Bohom v nebi, toho, kto sa dostal do neba, vysvetľuje kňaz.

Okrem neba a pekla je tu ešte tzv. očistec, tam čakajú na vstup do Božieho kráľovstva ľudia, ktorí nezomreli s odmietnutím Boha, ale potrebujú sa ešte očistiť od dôsledkov zlých skutkov, ktorých sa v živote dopustili, dodáva Kramara. To sú podľa neho tzv. verní zosnulí – inými slovami, duše v očistci.

Duše sa očisťujú od hriechov

Cirkev veriacich povzbudzuje podľa Kramaru k modlitbe za zosnulých práve preto, že pre všetky duše v očistci na začiatku novembra možno získať tzv. odpustky. “Prostredníctvom odpustkov, tohto duchovného daru posielaného zosnulým, sa duše v očistci oslobodzujú od dôsledkov hriechov, ktoré spáchali počas pozemského života,” povedal s tým, že veriaci prichádzajú modliť sa na hroby, lebo je to jedna z možných podmienok pre získanie odpustkov, okrem spovede, modlitby a svätého prijímania.

Sviečky na hroboch sú potom symbolickým vyjadrením ich modlitby a duchovného daru. Tiež pripomínajú život, ktorý vydáva svetlo a teplo, avšak zároveň sa pomíňa. “Sú aj obrazom vzkriesenia, lebo kresťania veria, že opravdivým Svetlom sveta je Zmŕtvychvstalý Kristus,” dodal.

V minulosti sa tento sviatok slávil 13. mája. Slávnosť všetkých svätých sa prvýkrát slávila v Ríme 13. mája 609, keď pápež Bonifác IV. prebral od cisára Fokasa pohanský chrám všetkých bohov, tzv. Pantheon a zasvätil ho Preblahoslavenej Panne Márii a všetkým svätým mučeníkov. Pápež Gregor III. (731-741) zmenil slávenie Všetkých svätých z 13. mája na 1. novembra, keď v Bazilike sv. Petra slávnostne posvätil kaplnku k úcte všetkých svätých.

Odporúčané články

Miestenky vo vlakoch sa míňajú, IC vlak Šarišan je vypredaný Blížia sa Dušičky, pozrite si, kedy budú otvorené cintoríny

Témy

Diskusia

Ferko klasik pc,to sú všetko bájky,ktoré píšeš,nič preukazatelne. To,že ako žiju ludia v iných štátoch je to ich vec. Prečo moslimovia nútia ľudí pre svoju vieru,lebo inák ich podrežu pred televiznými kamerami a ukážu ešte svetu ako veria svojmu alahovi. Veľa... dúfam že smrťou nastane definitívny koniec ... jeden takýto život bohate stačí, nemať chuť prechádzať z jedného srabu do druhého ... klasik pc Ferko 10.37-hlavny problem mas v tom ze mas preplnenu mysel myšlienkami.vyprazdni mysel a budeš mat hned vo vela veciach jasno.Počuvaš jeden nazor za druhym a si stoho mimo.Duša cloveka nema ani tvar ani farbu rovnako aj ludska mysel nema tvar,nema... Ferko Máš pravdu dnes 7:54,že prach si a na prach sa obrátiš! Ja mám nesmrtelnú dušu? Odkial si na prišiel? Čo je to duša,vzduch v pľluciach? Ako sa budem zodpovedať za svoje myšlienky,slová,skutky a zanedbanie dobrého pred Božím súdom,ked musím žiť... Si a budeš nič Ferko Prach si a na prach sa obrátiš. Ale tvoja nesmrteľná duša pôjde pred Boží súd, kde sa budeš zodpovedať za svoje myšlienky, slová, skutky a zanedbanie dobrého.
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...