Svidník získal státisícovú dotáciu na opatrovateľskú službu

Opatrovateľka
Foto: ilustračné, Getty Images

SVIDNÍK 5. novembra (WebNoviny.sk) – Mesto Svidník bolo úspešné so žiadosťou o podporu opatrovateľskej služby a získalo na jej financovanie nenávratný finančný príspevok. Na poldennú, alebo celodennú opateru občanov Svidníka, ktorí potrebujú asistenciu pri bežných denných úkonoch, získalo mesto 296 400 eur. Agentúru SITA o tom informovala PR manažérka mesta Svidník Kristína Tchirová.

Vo Svidníku sa ročne starajú o viac ako 40 ľudí s priemerným vekom 79 rokov a túto činnosť zabezpečuje 20 až 22 opatrovateliek. „Väčšinou ide o občanov, ktorí sú buď bezdetní, alebo ich blízki príbuzní pracujú a túto službu požadujú počas ich neprítomnosti,“ uviedla Tchirová.

Opatrovateľskú službu zaviedli už v roku 2003 a až do roku 2014 bola hradená z rozpočtu mesta. Posledné dva roky financovali službu z úspešného projektu, čím v rozpočte radnica ušetrila 306-tisíc eur. „Od nového roka bude počas 26 mesiacov služba opäť poskytovaná v rámci nenávratného finančného príspevku a mesto ušetrí ďalších skoro 300-tisíc eur,“ dodala Tchirová.

Svidník podporuje rizikové skupiny sociálne slabšieho obyvateľstva okrem opatrovateľskej služby aj systémom poskytovania jednorazových príspevkov pre ľudí, či rodiny v núdzi, zavedený je aj systém osobitného príjemcu a radnica poskytuje tiež stravu formou stravných lístkov seniorom.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom