Svitko obsadil na Rely Dakar skvelé šieste miesto, Jakeš 10.

Svitko
Štefan Svitko na etape Rely Dakar 2013 Foto: SITA/AP

ARICA 9. januára (WEBNOVINY) – Francúz David Casteu na Yamahe kraľoval 5. etape prestížnych pretekov Rely Dakar 2013 v kategórii motocyklov.

Piata časť púštneho dobrodružstva viedla z peruánskej Arequipy do čílskeho strediska Arica (meraný úsek pre motocykle: 274 km).

Druhé miesto obsadil Casteuov krajan Olivier Pain na stroji Yamaha. Slovák Štefan Svitko dosiahol svoje najlepšie etapové umiestnenie v tohtoročnej edícii, 30-ročný Žaškovčan skončil šiesty a stredajší výsledok ho vrátil naspäť do desiatky najlepších jazdcov (9. miesto).

Štefan Svitko

Slovák, ktorý po utorku avizoval bolesti zápästia, bol v stredu rýchly. Na druhom meranom úseku dokonca figuroval na 3. priečke. Ivan Jakeš obsadil v etape so štartom v Peru a cieľom v Čile 10. pozíciu. Tridsaťdeväťročný jazdec z Brezovej pod Bradlom v polovici pretekov figuroval dokonca na 5. stupienku etapového poradia. V celkovej klasifikácii je osemnásty.

Argentínčan Marcos Patronelli na Yamahe suverénne kraľuje kategórii štvorkoliek. V stredu vyhral štvrtú z piatich etáp na Rely Dakar 2013 a v celkovom poradí má pred Čiľanom Ignaciom Casalem na Yamahe viac ako jedenaštvrťhodinový náskok. Do problémov sa dostal Emirátčan Sebastian Husseini, ktorý mal od lídra po 4. etape odstup len 14 minút. V stredu sa však z ťažkosťami dopravil do cieľa so štvorhodinovou stratou (28. miesto) a v celkovom poradí klesol z 2. na 21. priečku.

Za volantom automobilu sa v 5. etape najviac darilo Španielovi Joanovi Romovi na vozidle Mini, za ním prišiel do cieľa líder klasifikácie Francúz Stéphane Peterhansel na stroji rovnakej značky. Medzi kamionistami dominoval Holanďan Hans Stacey na Ivecu. Druhý skončil Rus Eduard Nikolajev (Kamaz) a Holanďan Gerard de Rooy (Iveco) sa vďaka 3. miestu vrátil na čelo priebežného poradia. Utorňajší líder klasifikácie, Čech Aleš Loprais, v stredu obsadil 62. druhú priečku a figuruje na 8. stupienku súhrnných časov posádok nákladných vozidiel.

Vo štvrtok čaká jazdcov 6. etapa z čilskej Aricy do Calamy s náročným 438-kilometrovým meraným úsekom. Spojovačka, ktorej čas sa do klasifikácie neráta, meria 331 km, pretekári tak musia v sedle či kokpite absolvovať dovedna 769 km.

Rely Dakar 2012 – 5. etapa (Arequipa /Peru/ – Arica /Čile/, meraný úsek 172 km: automobily a kamióny, 136 km: motocykle a štvorkolky) – streda – oficiálne výsledky: