Svitko si v 8. etape Rely Dakar udržal ôsme miesto, na čele motocyklistov je Sunderland

Štefan Svitko
  • aktualizované 10. januára 2022, 16:15

Po ôsmej etape na púštnej Rely Dakar v Saudskej Arábii sa menilo poradie na čele súťaže motocyklistov. Slovenský zástupca Štefan Svitko prišiel do cieľa jedenásty a celkovo si udržal ôsme miesto.

Na čele je späť Sam Sunderland, ktorý túži po druhom celkovom triumfe na Dakare. V roku 2017 sa stal vôbec prvým Britom, ktorý sa tešil z víťazstva na tradičnom novoročnom púštnom dobrodružstve. V pondelok Svitko za Sunderlandom zaostal o 12:11 min a v celkovom poradí na neho stráca 26:51 min.

Pretekári prešli len necelých 400 km

Pondelková ôsma etapa z Al Dawadimi do Wadi ad Dawasir merala rekordných 830 km, pretekári absolvovali necelých 400 km meraných úsekov. Etapa sa stala korisťou Brita Sama Sunderlanda, ktorý zvíťazil s náskokom 2:53 min pred Čiľanom Pablom Quintanillom a vrátil sa späť na prvú priečku priebežnej celkovej klasifikácie pretekov na dvoch kolesách.

Tretí skončil v pondelkovej etape Rakúšan Matthias Walkner, za víťazom zaostal o 4:11 min. Doterajší líder Francúz Adrien Van Beveren skončil deviaty, a keďže nabral vyše 10-minútovú stratu, celkovo klesol na tretie miesto. Druhá priečka patrí Walknerovi s odstupom 3:45 min na Sunderlanda.

Zapletal a Sýkora obsadili 38. miesto

Medzi automobilmi v pondelok triumfoval Švéd Mattias Ekström s náskokom 49 sekúnd pred Francúzom Stéphanom Peterhanselom, tretí finišoval ďalší francúzsky jazdec Sébastien Loeb s mankom 3:08 min. Pre Ekströma je to premiérový etapový triumf na Rely Dakar.

Líder hodnotenia Nasser Al-Attiyah z Kataru dosiahol síce až jedenásty najlepší čas (+10:09 min), v celkovom poradí však má pred druhým Loebom pohodlný náskok 37:58 min. Tretí je priebežne domáci Yazeed Al-Rajhi (+53:13 min).

Čech Miroslav Zapletal so slovenským navigátorom Marekom Sýkorom vo 8. etape obsadili 38. stupienok (+:09:17 h) a v celkovom poradí sú na 23. mieste so stratou 5:14:44 h na Al-Attiyaha.

Medzi kamionistami dominujú Rusi

Medzi kamiónmi stále potvrdzujú dominanciu Rusi na Kamazoch. V pondelok Dmitrij Sotnikov pred Andrejom Karginovom a Eduardom Nikolajevom. V priebežnej klasifikácii vedie Sotnikov s náskokom 11:25 min pred Nikolajevom, tretí je ďalší ruský jazdec Anton Šibalov so stratou 40:23 min.

Stále na trati je Maďar Zsolt Darászi, súčasťou jeho posádky je aj Slovák Ľubomír Palčo. Pred pondelkom mali boli s penalizáciou 113 hodín na 49. priečke spomedzi 54 hodnotených posádok.

Medzi štvorkolkami v pondelok zvíťazil Francúz Alexandre Giroud a upevnil si post lídra celkovej klasifikácie, v ktorej vedie s náskokom 30:47 min pred Američanom Pablom Copettim.

Viac k osobe Adrien van BeverenĽubomír PalčoMarek SýkoraMatthias WalknerMiroslav ZapletalPablo QuintanillaSam SunderlandŠtefan Svitko