Svitkovi sa podarilo na Rely Dakar udržať v elitnej desiatke, obsadil 19. priečku

Štefan Svitko, Rely Dakar 2020
  • aktualizované 4. januára 2022, 16:13

Slovenský reprezentant Štefan Svitko sa na tohtoročnej edícii Rely Dakar v Saudskej Arábii udržal v utorok v elitnej desiatke celkovej klasifikácie motocyklistov. Tridsaťdeväťročný Žaškovčan v upravenej 3. etape obsadil 19. pozíciu a v priebežnom poradí klesol z ôsmej na deviatu priečku.

Najlepšie sa s nástrahami trate so štartom aj cieľom v Al Qaisumah dlhej 636 km s meraným úsekom 255 km vyrovnal portugalský jazdec Joaquim Rodrigues, ktorý dosiahol o 63 sekúnd lepší čas ako Austrálčan Toby Price.

Svitko zaostal za víťazom pár minút

Tretí skončil s mankom 74 sekúnd Američan Mason Klein. Štefan Svitko za víťazom zaostal o 7:45 min. Dlho sa na čele držal Austrálčan Daniel Sanders, v závere však taktizoval a do cieľa prišiel na piatej pozícii s mankom 2:55 min. a piaty je aj v celkovom poradí.

„Mám po tretej etape. Dnes (4. januára, pozn. redakcie) to bolo dosť rýchle, ale pekné. Boli tam pieskové pláne, pieskové cesty a duny. Mali sme všetko. Dával som si pozor na navigáciu, pretože v pondelok viacerí chalani urobili chybu a stálo ich to kopec času. Tomu som sa chcel vyvarovať. Zajtra nás čaká dlhá etapa,“ povedal vo videu na svojom instagrame Štefan Svitko.

Pozíciu lídra celkovej klasifikácie si udržal Brit Sam Sunderland, ktorý v utorok obsadil 17. pozíciu. Druhý zostal Francúz Adrien van Beveren, no za britským súperom zaostáva už len o štyri sekundy. Tretí je priebežne Rakúšan Matthias Walkner (+1:30 min). Svitko stráca na Sunderlanda 17:54 min.

Čech Zapletal obsadil 32. priečku

V súťaži štvorkoliek v utorok dosiahol najlepší čas a priebežným lídrom je Američan Pablo Copetti, doterajší líder Laisvydas Kancius z Litvy mal technické problémy a napokon z pretekov odstúpil. Medzi automobilmi v utorok zvíťazil Španiel Carlos Sainz, celkovo však stále vedie Nasser Al-Attiyah z Kataru s náskokom 37:0 min pred Francúzom Sébastienom Loebom. Al-Attiyaha tentokrát klasifikovali až na ôsmom stupienku.

Čech Miroslav Zapletal so slovenským navigátorom Marekom Sýkorom v utorok obsadili 32. priečku a v celkovej klasifikácii im patrí 27. miesto.

Medzi kamiónmi predpísaný utorkový úsek absolvoval najlepšie Rus Dmitrij Sotnikov, druhý skončil Andrej Karginov. Lídrom celkového poradia je Sotnikov pred ďalším Rusom Eduardom Nikolajevom, tretí je Karginov. Posádka Maďara Zsolta Darásziho, ktorej súčasťou je aj Slovák Ľubomír Palčo, je ešte na trati.

Viac k osobe Adrien van BeverenCarlos SainzJoaquim RodriguesĽubomír PalčoMarek SýkoraMatthias WalknerMiroslav ZapletalSam SunderlandŠtefan SvitkoToby Price