Sýkorky boli duševne zdravé, na súde vypovedali psychiatri

Sudca kladivko
Foto: ilustračné, Thinkstock

BANSKÁ BYSTRICA 16. júna (WEBNOVINY) – Znalci z odboru psychiatrie a psychológie v utorok vypovedali na hlavnom pojednávaní s časťou skupiny sýkorovcov pod vedením Róberta L., zvaného Kýbel.

Psychiatrické vyšetrenia obžalovaných Ivana C. a Alojza K. ukázali, že v čase spáchania skutkov netrpeli žiadnou duševnou chorobou ani poruchou, ktoré by boli spôsobili zníženie ich rozpoznávacích a ovládacích schopností.

Znalci u nich nezistili závislosť na drogách, ani na alkohole, preto nenavrhli ochranné liečenia. U Alojza K., zvaného Čistič, odsúdeného na doživotie, zaznamenali dôsledky dlhodobého pobytu vo väzení. Psychológovia u oboch označili prognózy resocializácie za neisté až negatívne. Ivan C. aj Alojz K. si vyjadrenia znalcov nevypočuli, požiadali súd o konanie v neprítomnosti.

Senát na pracovisku Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici sa zločineckou podskupinou zaoberá od 20. januára tohto roku. Proces pokračuje v stredu 17. júna prezentáciou listinných a iných dôkazov.

Obžalovaní sú z viacerých vrážd

Obžaloba stíha v tejto veci sedem ľudí. Róbert L. alias Kýbel je na úteku s kamarátom Martinom B., zvaným Rus a koná sa proti nim ako proti ujdeným. Obžalovaný Jozef R. zvaný Potkan, ktorého držia vo väzbe v Maďarsku za iné trestné činy, požiadal o konanie v neprítomnosti. Na pojednávaní sú Ivan C. zvaný Vinco, podnikateľ Marek T., ktorého deportovali zo Seychel ako objednávateľa vraždy Romana Deáka a Alojz K., zvaný Čistič.

Ďalší z obžalovaných Martin Kováč, zvaný Rybička, požiadal senát, aby konal v jeho neprítomnosti až do právoplatnosti. Kováč sa na prvom pojednávaní priznal k skutkom podľa obžaloby. V inej veci uzavrel dohodu s prokurátorom o vine a prijal trest 20 rokov odňatia slobody.

Podľa prokurátora obžalovaní majú na svedomí vraždy podnikateľa Romana Deáka, bratov Diničovcov, Ukrajinca Dalera Hlavačku, Alojza Házyho a Miloša Piliara zo skupiny Mikuláša Černáka. Kýbel sa šéfom zločineckej skupiny sýkorovcov stal po smrti pôvodného bossa Miroslava Sýkoru, ktorého zavraždili vo februári 1997. Skupina pôsobila v Bratislave, na Záhorí a v Senci.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom