SÝRIA: Opozícia požaduje okamžitý odchod al-Asada

Bez názvu
Foto: SITA/AP

ANTALYA 2. júna (WEBNOVINY) – Zástupcovia sýrskych opozičných skupín zúčastňujúci sa na dvojdňovom stretnutí v tureckej Antalyi vo štvrtok vyzvali prezidenta Baššára al-Asada na „okamžité odstúpenie zo všetkých funkcií, ktoré zastáva“ a odovzdanie právomocí bližšie neurčenému „viceprezidentovi“. Ako uviedli vo svojom záverečnom vyhlásení, po al-Assadovej rezignácii by mali nasledovať parlamentné a prezidentské voľby v lehote, ktorá nepresiahne jeden rok. Sýrski disidenti pri tejto príležitosti sľúbili, že „urobia všetko, čo bude potrebné“ pre zvrhnutie vládnuceho režimu, pričom taktiež odmietli akékoľvek zásahy zvonka.

„Musíme urobiť všetko preto, aby sme ochránili jednotu a územnú celistvosť Sýrie,“ vyhlásili účastníci konferencie, ktorá bola doteraz najväčším zhromaždením zástupcov sýrskej opozície. Spoločné vyhlásenie, ktoré privítali vášnivým potleskom, okrem iného predpokladá vytvorenie dočasnej rady s úlohou navrhnúť liberálnejšiu a demokratickejšiu ústavu. Nová Sýria bude podľa neho verná zásadám právneho štátu dodržiavajúceho ľudské práva a deľbu moci.

Na stretnutí v Turecku sa zúčastnilo okolo 300 sýrskych aktivistov pôsobiacich prevažne v exile, ktorí zastupujú širokú škálu politických síl stojacich proti al-Asadovmu režimu. Cieľom konferencie bolo vytvorenie plánu demokratických zmien v krajine, ktorého plnenie majú koordinovať viaceré výbory. Al-Asad sa ešte v utorok pokúsil urobiť ústretový krok, keď nariadil prepustenie politických väzňov, jeho protivníci to však označili za príliš neskoré a nedostatočné.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Baššár al-Asad