Sýria rýchlo ničí chemické zbrane, pochválil minister Kerry

Kerry john
Senátor John Kerry zrejme bude ministrom zahraničných vecí. Foto: SITA/AP

DAMASK 7. októbra (WEBNOVINY) – Americký minister zahraničia John Kerry ocenil v nedeľu rýchly začiatok likvidácie sýrskeho chemického arzenálu. Zbrojní experti z Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW) začali proces ničenia sýrskych chemických zbraní a zariadení na ich výrobu v nedeľu.

„Celý proces sa začal v rekordnom čase. Ďakujeme Rusku za spoluprácu a samozrejme Sýrii za súhlas. Myslím, že je treba oceniť režim Baššára al-Asada,“ vyhlásil Kerry na okraj konferencie Ázijsko-tichomorskej hospodárskej spolupráce (APEC).

Dodal, že likvidácia prvých chemických zbraní sa uskutočnila ani nie týždeň od prijatia príslušnej rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN.

Dohodu o likvidácii sýrskych chemických zbraní do polovice roka 2014, ktorá odvrátila prípadný vojenský zásah zo strany Spojených štátov proti sýrskemu režimu, uzavreli Rusko a USA. Dohoda je zakomponovaná v rezolúcii BR OSN. Devätnásťčlenný tím OPCW pricestoval do Damasku v utorok a jeho experti už začali likvidovať raketové hlavice, letecké chemické bomby a výrobné zariadenia. Tieto zariadenia majú byť podľa dohody zničené do 1. novembra. Sýria pred príchodom expertov poskytla dokumentáciu o svojom chemickom arzenáli. Ten pozostáva z asi 1 000 ton sarínu, horčičného plynu a nervového plynu VX. Zásoby si krajina vytvorila v priebehu desaťročí a rozmiestnila ich na viaceré miesta v krajine.

Mierová konferencia o Sýrii bude v novembri

Rusko a Spojené štáty sa dohodli, že dlho odkladaná mierová konferencia o Sýria sa bude konať v polovici novembra. V pondelok o tom informoval ruský minister zahraničia Sergej Lavrov po stretnutí so svojím americkým partnerom Johnom Kerrym. Ako povedal, s Kerrym sa dohodli na nevyhnutných krokoch, ktoré musí v záujme uskutočnenia konferencie urobiť režim prezidenta Baššára al-Asada ako aj opozícia.

„Medzinárodná konferencia sa bude konať v polovici novembra,“ vyhlásil Lavrov, no nespresnil presný dátum. Aj generálny tajomník OSN Pan Ki-mun ešte v piatok oznámil, že stretnutie by sa malo uskutočniť v polovici novembra. Dlho pripravovaná konferencia známa ako Ženeva 2 má nadviazať na podobné podujatie z júna 2012, keď svetové mocnosti podporili myšlienku prechodnej vlády v Sýrii. Na stretnutí sa majú zúčastniť obe strany sýrskeho konfliktu, ktorý si od marca 2011 vyžiadal už vyše 115 000 obetí na životoch.

Zbrojní experti hodnotia prístup vlády pozitívne

Syria izrael
Foto: SITA/AP

Organizácia pre zákaz chemických zbraní (OPCW), ktorej experti v nedeľu odštartovali proces likvidácie chemického arzenálu Sýrie, označila prístup tamojších predstaviteľov za „kooperatívny“. Podľa vyhlásenia zverejneného v pondelok na internete sa takéto hodnotenie týka podrobností sýrskeho chemického programu, ktoré Damask organizácii poskytol. Členovia skupiny, ktorá sprevádzala inšpektorov OPCW vyslaných minulý týždeň do Sýrie, sa vracajú do Haagu po tom, ako v krajine viedli „konštruktívne“ rokovania.

Spoločný tím OSN a OPCW pricestoval do Sýrie minulý utorok, aby preveril údaje o tamojšom chemickom arzenáli a pristúpil k zneškodneniu samotných zbraní ako aj zariadení slúžiacich na ich výrobu. V súlade s príslušnou rezolúciou Bezpečnostnej rady OSN musí Damask predložiť plán celkovej likvidácie do 27. októbra, zatiaľ čo jeho zavŕšenie sa predpokladá do polovice roka 2014. Skorý začiatok procesu v nedeľu ocenil aj minister zahraničných vecí USA John Kerry, ktorý poukázal na skutočnosť, že sa tak stalo necelý týždeň od prijatia rezolúcie.

Experti OPCW začali s likvidáciou raketových hlavíc, leteckých chemických bômb a výrobných zariadení, ktoré majú byť zničené do 1. novembra. Sýria poskytla dokumentáciu o svojom chemickom arzenáli ešte pred ich príchodom. Predpokladá sa, že Sýria vlastní približne 1 000 ton sarínu, horčičného plynu a nervového plynu VX. Zásoby si krajina vytvorila v priebehu desaťročí a rozmiestnila ich na viaceré miesta v krajine.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe John KerryPan Ki-munSergej Lavrov