Sýria zažíva najprudšie boje od začiatku povstania

Syria
Foto: SITA/AP

BEJRÚT/DAMASK 16. júla (WEBNOVINY) – Sýrsky Damask sa stal v nedeľu dejiskom prudkých bojov medzi vládnymi bezpečnostnými silami a povstalcami, ktoré boli „najintenzívnejšími“ v oblasti hlavného mesta od vypuknutia protivládnej vzbury pred vyše 16 mesiacmi.

Tlačovú agentúru AFP o tom informoval šéf exilovej Sýrskej organizácie pre monitorovanie ľudských práv Rámí Abd ar-Rahman. Provládni vojaci podľa neho ostreľovali mínometmi viaceré predmestia Damasku, kde sa sústredili bojovníci opozičnej Slobodnej sýrskej armády.

Bezpečnostné sily sa pokúšajú prevziať kontrolu nad týmito časťami, ale zatiaľ sa im to nepodarilo,“ povedal v nedeľu Abd ar-Rahman.

Dodal, že najprudšie boje hlásia zo štvrtí at-Tadámun, Kafar Súsa, Nahr Áiša a Sídí Kadád a v uplynulých hodinách na území mesta zahynulo najmenej šesť civilistov. Násilie v celej krajine si podľa Abd ar-Rahmanovej organizácie v nedeľu vyžiadalo životy najmenej 105 ľudí – 48 civilistov, 41 vojakov a 16 detí.

Syria
Foto: SITA/AP

Armáda spustila najnovšiu ofenzívu krátko po tlačovej konferencii ministerstva zahraničných vecí, na ktorej vládni predstavitelia opätovne odmietli zodpovednosť svojich síl za štvrtkovú masakru v dedine at-Turajmisa na území provincie Hamá. Tú podľa opozičných aktivistov spáchali provládni vojaci a militanti, pričom pozabíjali okolo 200 miestnych obyvateľov.

Osobitný vyslanec OSN a Ligy arabských štátov pre Sýriu Kofi Annan a generálny tajomník OSN Pan Ki-mun pocestujú v pondelok do Ruska a Číny, aby obe krajiny presvedčili o nevyhnutnosti prijatia prísnejších opatrení voči sýrskemu režimu v záujme zastavenia násilia.

Bezpečnostná rada OSN musí do piatku rozhodnúť o predĺžení pozorovateľskej misie v Sýrii, pričom západné mocnosti chcú zároveň prijať sankcie. Rusko a Čína však doteraz nesúhlasili so žiadnymi návrhmi, ktoré hovorili o postihoch pre režim prezidenta Baššára al-Asada.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Kofi AnnanPan Ki-mun