Sýrska armáda spustila ofenzívu na znovudobytie Palmýry

Sýria
Foto: SITA/AP

BEJRÚT 9. júla (WEBNOVINY) – Vojaci sýrskej armády postúpili do vzdialenosti šiestich kilometrov od starovekého mesta Palmýra. Informovalo o tom v sobotu Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) so sídlom v Británii.

SOHR tvrdí, že vládne vojská v noci na štvrtok začali rozsiahly útok pozemných síl, ktorého cieľom je opätovné dobytie Palmýry z rúk extrémistov z organizácie Islamský štát (IS). Tí ju obsadili v máji.

V Palmýre militanti ničia pamiatky

V antickom meste Palmýra, ktoré je zapísané v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, militanti z IS údajne rozbili minulý týždeň sochu predislamskej bohyne, ktorá bola pred príchodom islamu jedným z hlavných božstiev saudskoarabského mesta Mekka.

V Palmýre sa nachádza niekoľko najrozsiahlejších a najlepšie zachovaných zrúcanín zo starovekej Rímskej ríše, napríklad chrámy, stĺporadia a divadlo. Palmýra patrila k najdôležitejším kultúrnych centrám antického sveta a nachádza sa približne 215 kilometrov severovýchodne od sýrskej metropoly Damask. Islamský štát dobyl toto mesto s približne 50.000 obyvateľmi v máji.

Počet utečencov stúpol na štyri milióny

Počet Sýrčanov, ktorí od vypuknutia občianskej vojny vo svojej krajine ušli do zahraničia, vzrástol na vyše štyri milióny, čo je najvyšší počet utečencov z jediného konfliktu za takmer 25 rokov, informovala vo štvrtok OSN.

Nedávna vlna ľudí opúšťajúcich Sýriu a aktualizácia tureckých štatistických údajov tento počet potvrdzujú, uviedol Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR). Konštatoval, že ďalších 7,6 milióna ľudí muselo opustiť svoje domovy v rámci Sýrie a spadá do kategórie vnútorných vysídlencov.

„Toto je najväčšia utečenecká populácia z jediného konfliktu za celú jednu generáciu,“ citovala agentúra AP vysokého komisára OSN pre utečencov Antónia Guterresa. „Je to populácia, ktorá potrebuje podporu sveta, ale namiesto toho žije v zúfalých podmienkach a potápa sa hlbšie do chudoby“.

Turecko hosťuje najviac utečencov na svete

Nové čísla ukazujú, že tok utečencov sa zrýchľuje. UNHCR iba pred desiatimi mesiacmi zaznamenala, že krajinu opustili tri milióny Sýrčanov. Veľa z nich smeruje do susedného Turecka. Iba v júni podľa UNHCR dorazilo zo severnej Sýrie do Turecka vyše 24.000 ľudí utekajúcich pred bojmi medzi Islamským štátom a kurdskými milíciami.

V Turecku sa nachádza vyše 1,8 milióna Sýrčanov, v dôsledku čoho sa stalo najväčším hostiteľom utečencov na svete, čo je finančne nákladné a maloázijská krajina to financuje z veľkej časti sama. Zúfalá situácia v regióne tlačí vlnu utečencov do západnej Európy; vydávajú sa po čoraz riskantnejších cestách, keďže európske krajiny toku utečencov odolávajú.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Islamský štát